Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
bogdy29
Grup: membru
Mesaje: 154
14 Feb 2008, 18:14

[Trimite mesaj privat]

probabilitati    [Editează]  [Citează] 

1.probabilitatea ca john sa ia autobuzul este de 0,3 iar metroul de 0,7.Intarzie cu 40% cand ia autobuzul si cu doar 20% cand ia metroul.Daca a intarziat la scoala,care e probabilitatea ca john sa fi luat autobuzul?
2.Daca tragem 4 bile dintr-o urna cu 6 albe si 9 negre ,care este probabilitatea sa obtinem 2 bile de aceeasi culoare?
deocamdata atat:P,multumesc!



---
"Castigi cu mintea daca e treaza in tine."
bogdy29
Grup: membru
Mesaje: 154
10 Feb 2008, 12:37

[Trimite mesaj privat]


de ce la capitolul probleme,subcapitolul probabilitati nu este nicio problema?(


---
"Castigi cu mintea daca e treaza in tine."
bogdy29
Grup: membru
Mesaje: 154
11 Feb 2008, 08:50

[Trimite mesaj privat]


astept un raspuns,ptr ca ma am probleme si am nevoie urgent de rezolvari,mai ales ca-s simple


---
"Castigi cu mintea daca e treaza in tine."
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
11 Feb 2008, 18:02

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

2.Daca tragem 4 bile dintr-o urna cu 6 albe si 9 negre ,care este probabilitatea sa obtinem 2 bile de aceeasi culoare?
deocamdata atat:P,multumesc!


Oricum am lua 4 bile in doua culori, exista sigur 2 bile de aceasi culoare, deci probabilitatea este 1.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
11 Feb 2008, 18:08

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
1.probabilitatea ca john sa ia autobuzul este de 0,3 iar metroul de 0,7.Intarzie cu 40% cand ia autobuzul si cu doar 20% cand ia metroul.Daca a intarziat la scoala,care e probabilitatea ca john sa fi luat autobuzul?


Fie A evenimentul ca John ia autobuzul, M sa ia metroul si B evenimentul ca intarzie. Ni se cere P(A|B) care se calculeaza astfel

Am folosit faptul ca probabilitatea sa intarzie este
P(B)=P(B|A)P(A)+P(B|M)P(M)


---
Pitagora,
Pro-Didactician
bogdy29
Grup: membru
Mesaje: 154
11 Feb 2008, 20:01

[Trimite mesaj privat]


la problema 2 avem 15 bile in total,6 albe,9 negre.daca tragem 4 bile nu pot fi cele 4 albe sau poate toate 4 negre de exemplu?


---
"Castigi cu mintea daca e treaza in tine."
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
11 Feb 2008, 20:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
la problema 2 avem 15 bile in total,6 albe,9 negre.daca tragem 4 bile nu pot fi cele 4 albe sau poate toate 4 negre de exemplu?

Ba da, dar in ambele cazuri printre cele patru bile trase, doua sunt neaparat de aceeasi culoare. Enuntul este bizar, verifica-l si revino cu o intrebare precisa.


---
Euclid
bogdy29
Grup: membru
Mesaje: 154
13 Feb 2008, 16:57

[Trimite mesaj privat]


Un teste are 20 de intrebari cu 3 raspunsuri posibile,dintre care doar unul e corect.Un student sustine testul si alege aleator raspunsul la cele 20 de intrebari.Care este nr asteptat de raspunsuri corecte?
mersi


---
"Castigi cu mintea daca e treaza in tine."
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
13 Feb 2008, 18:12

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Un teste are 20 de intrebari cu 3 raspunsuri posibile,dintre care doar unul e corect.Un student sustine testul si alege aleator raspunsul la cele 20 de intrebari.Care este nr asteptat de raspunsuri corecte?
mersi

Numarul X de raspunsuri corecte este o variabila binomiala de parametri n=20 si p=1/3. Probabil ati facut la curs ca valoarea medie (sau asteptata) a lui X este np=20/3.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
bogdy29
Grup: membru
Mesaje: 154
13 Feb 2008, 19:06

[Trimite mesaj privat]


cand am zis ca nu sunt probleme la capitolul probabilitati,ma refeream pe situl pro didactica,stiu ca poate sunteti ocupati si nu prea aveti timp sa editati probleme,dar cred ca ar prinde bine multora niste modele de probleme la capitolul probabilitati.felicitari inca odata ptr site si viata lunga sitului si voua personal.Au aparut diferite sit-uri asemanatoare care cica rezolva temele de acasa si probleme dar totul pana la un anumit punct,dupaia temele se rezolva pe BANI,si mi se pare gresit ca incurajeaza elevii sa primeasca temele de gata,ceea ce pro-didactica nu iincurajeaza,deoarece uneori ofera doar indicatii la probleme la care rezolvarea nu e foarte grea,ptr ca elevul/studentul care rezolva singur o problema sigur o stie explica si a doua oara...mersi ptr rezolvarea de la problema anterioara,sper ca nu v-am plictisit cu "teoriile" mele )...pe curand


---
"Castigi cu mintea daca e treaza in tine."
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
13 Feb 2008, 20:58

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
cand am zis ca nu sunt probleme la capitolul probabilitati,ma refeream pe situl pro didactica,stiu ca poate sunteti ocupati si nu prea aveti timp sa editati probleme,dar cred ca ar prinde bine multora niste modele de probleme la capitolul probabilitati.


Stim ca avem portiuni din tematica colectiei noastre de probleme care nu au inca probleme rezolvate postate. De cum vom avea timp, le vom acoperi.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58503 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ