Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » vectori liniar independenti
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
DFlori
Grup: membru
Mesaje: 9
20 Dec 2007, 20:48

[Trimite mesaj privat]

vectori liniar independenti     [Editează]  [Citează] 

Va rog sa ma ajutati la urmatoare problema:

Se dau vectorii: A= [1 1 2], B=[2 2 4], C=[3 3 5] (vectori coloana) . Aflati care sunt vectorii liniar independenti din setul dat.

I-am luat doi cate doi (A cu B, A cu C, B cu C) si am lucrat cu sisteme de ecuatii. In final am aflat raspunsul (A si C sunt independenti ) dar as vrea sa stiu exista o alta cale mai usoara de rezolvare?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
20 Dec 2007, 20:48

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Va rog sa ma ajutati la urmatoare problema:

Se dau vectorii: A= [1 1 2], B=[2 2 4], C=[3 3 5] (vectori coloana) . Aflati care sunt vectorii liniar independenti din setul dat.

I-am luat doi cate doi (A cu B, A cu C, B cu C) si am lucrat cu sisteme de ecuatii. In final am aflat raspunsul (A si C sunt independenti ) dar as vrea sa stiu exista o alta cale mai usoara de rezolvare?


Consideram matricea formata din cei trei vectori

Determinantul acestei matrice este 0 (are primele doua linii proportionale), deci rangul este cel mult 2. Cum gasim un minor
cu determinantul nenul, rangul matricei este 2.
Vectorii liniari independenti sunt cei din care provine minorul, adica A si C. Am fi putut considera de asemenea minorul
si obtineam independenta vectorilor B si C. Vectorii A si B nu sunt independenti, caci B=2A.



---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ