Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
ganditorul
Grup: membru
Mesaje: 5
03 Dec 2007, 21:55

[Trimite mesaj privat]

probabilitati    [Editează]  [Citează] 

O bara de lungime a este taiata in trei parti in mod arbitrar.Care este probabilitatea de a se putea construi cu cele trei fragmente un triunghi ascutitunghic?
Va multumesc.


---
ghgjhgjngjghjngghjgh
silviadana
Grup: membru
Mesaje: 26
03 Dec 2007, 17:18

[Trimite mesaj privat]



ganditorul
Grup: membru
Mesaje: 5
03 Dec 2007, 17:25

[Trimite mesaj privat]


ok ms.
Sa se determine o parabola dandu-se focarul,o tangenta si parametru.As dori o solutie geometrica.


---
ghgjhgjngjghjngghjgh
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
03 Dec 2007, 18:12

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
ok ms.
Sa se determine o parabola dandu-se focarul,o tangenta si parametru.As dori o solutie geometrica.


stolzcezaro facandu-va conturi cu alte nume nu rezolvati nimic. Aveti acelasi stil agramat care va da de gol! Ce este acela "parametru" la "o parabola"?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ganditorul
Grup: membru
Mesaje: 5
03 Dec 2007, 18:21

[Trimite mesaj privat]


Parametru unei parabole reprezinta ,prin definitie,distanta de la focarul parabolei pana la punctul de intersectie a directoarei cu axa ox .
Si referitor la ultima intrebare ca am un stil"agramat" ;poate dumneavoastra aveti un stil agramat si sa nu credeti ca eu nu stiu de acele liniute pe care nu le-am pus la anumite cuvinte.
Pentru aceasta voi din romania nu sunteti vazuti in lumea academica din strainatate bine pentru ca sunteti niste indivizi aroganti.
Chiar saptamana viitoare cand o sa merg la universitatea Cambridge am sa va fac o imagine mai proasta voua profesorilor romani care mai aaveti si pretentia sa fiti administratori la anumite situri , unde da-ti raspunsuri gresite si incurcati elevii.Sa stiti ca as mai putea sa va dau exemple de raspunsuri gresite pe care le puneti la dispozitie,nu numai cel din demonstratia teoremei lui Stolz Cezaro.


---
ghgjhgjngjghjngghjgh
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
03 Dec 2007, 20:27

[Trimite mesaj privat]

1/2 ROMan !    [Editează]  [Citează] 

[Citat]

Chiar saptamana viitoare cand o sa merg la universitatea din Cambridge am sa va fac o imagine mai proasta voua profesorilor romani care mai aaveti si pretentia sa fiti administratori la anumite situri , unde da-ti raspunsuri gresite si incurcati elevii.

SÄ? nu uitaÅ£i sÄ? le spuneÅ£i colegilor dv. de la Cambridge cÄ? sunteÅ£i pe jumÄ?tate român. Dar sÄ? precizaÅ£i cÄ? sunteÅ£i ...doar o jumÄ?tate! DacÄ? nu îndrÄ?zneÅ?te nimeni sÄ? vÄ? spunÄ? direct cÄ? deranjaÅ£i prin prezenÅ£a dv. pe acest sait, consideraÅ£i cÄ? am fÄ?cut-o eu. Å?i am fÄ?cut-o în modul cel mai politicos cu putinÅ£Ä?!


---
C. Telteu )
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
03 Dec 2007, 21:20

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Parametru unei parabole reprezinta ,prin definitie,distanta de la focarul parabolei pana la punctul de intersectie a directoarei cu axa ox .


Ca sa aratati ca aveti macar o oarecare legatura cu matematica, corectati-va definitia de mai sus astfel incat sa aiba si sens in cazul general.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
03 Dec 2007, 21:26

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Chiar saptamana viitoare cand o sa merg la universitatea din Cambridge am sa va fac o imagine mai proasta voua profesorilor romani care mai aaveti si pretentia sa fiti administratori la anumite situri , unde da-ti raspunsuri gresite si incurcati elevii.


Gluma a durat mult prea mult!

Incepand din acest moment, eu personal nu voi mai posta nici un mesaj de raspuns la vreuna din cererile pe care le faceti pe pro-didactica.ro pana nu va revizuiti atitudinea, marturisiti ca sunteti un impostor si cereti public scuze!

In sprijinul afirmatiei mele ca sunteti agramat vedeti chiar citatul de mai sus. Aceasta nu este o jignire ci o constatare.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ganditorul
Grup: membru
Mesaje: 5
03 Dec 2007, 21:53

[Trimite mesaj privat]


In cazul general parametrul unei parabole se enunta astfelarametrul unei parabole reprezinta,prin definitie, segmentul de dreapta determinat de acel punct fix numit focar si de piciorul perpendicularei dusa din acest punct (focar) pe acea dreapta fixa numita directoare.


---
ghgjhgjngjghjngghjgh
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58500 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ