Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
08 Dec 2007, 23:33

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Sa nu luati in nume de rau urmatoare intrebare pe care v-o adresez,dar am observat ca sunt multi elevi care nu stiu sa calculeze urmatoarele limite remarcabile fara a folosii Rgula L"Hospital-Bernoulli ;raspunsul pe care il ve-ti da ii va ajuta va spun sincer pe elevii care acceseaza acest site.Va rog frumos pentru ei macar s-o faceti:
lim cand x tinde la 0 din arctgx/x
lim cand x tinde la 0 din arcsinx/x
Va multumesc mult in numele tuturor care acceseaza acest site(sunteti niste oameni super)

Poti fi sigur ca nu tuseste niciunul ca nu stie asa ceva, dar daca totusi crezi ca exista vreunul, de ce nu le oferi o farama din intelingenta ta sclipitoare aici, dandu-le ceea ce ceri altora in numele altora? Cand te vei intalni cu Bunul Simt, da te rog un anunt si pe acest sait. Tu nu ai de unde sa observi asa ceva, pentru ca notiunea de elev iti este asa de necunoscuta ca si exprimarea in limba romana. Cineva ti-a spus ca deranjezi doar prin prezeta ta pe acest sait. CE DREPTATE AVEA!


---
C.Telteu
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
09 Dec 2007, 05:30

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Sa nu luati in nume de rau urmatoare intrebare pe care v-o adresez,dar am observat ca sunt multi elevi care nu stiu sa calculeze urmatoarele limite remarcabile fara a folosii Rgula L"Hospital-Bernoulli ;raspunsul pe care il ve-ti da ii va ajuta va spun sincer pe elevii care acceseaza acest site.Va rog frumos pentru ei macar s-o faceti:
lim cand x tinde la 0 din arctgx/x
lim cand x tinde la 0 din arcsinx/x
Va multumesc mult in numele tuturor care acceseaza acest site(sunteti niste oameni super)


Proprietatea de baza este
. Acest fapt rezulta direct din egalitatea

Daca functiile trigonometrice sunt definite geometric (ca la scoala) atunci limita de mai sus se demonstreaza tot geometric (oarecum neriguros). Mai departe, limitele de mai sus se calculeaza tinand cont de faptul ca
  • Functia arcsinus este continua in origine (este continua pe [-1,1], ca inversa de functie continua si bijectiva)

Mai precis, notam
. Deoarece
obtinem

Egalitatile trebuie citite de la dreapta la stanga.
Prima limita rezulta din a doua.

Dar... regula lui l'Hopital calculeaza pe banda acest tip de limite. De ce sa n-o folosim?


---
Euclid
hodca
Grup: membru
Mesaje: 33
09 Dec 2007, 11:45

[Trimite mesaj privat]


Foarte frumos a-ti prezentat domnule Euclid rezolvarea acestei limite.Sa stiti ca astfel de limite se calculeaza pe banda rulanta ,dupa cum a-ti spus,folosind aceasta regula binecunoscuta.Eu ,personal,o folosesc intotdeauna ptr a calcula limite de functii .Dar,va spun sincer ca am intalnit elevi care nu au stiut sa calculeze aceste limite fara folosirea acestei regule.D.p.m.d.v cred ca o problema de matematica devine mai interesanta daca-i descoperim mai multe metode ptr a o rezolva.
Va multumesc.


---
gfgfffhfhfhfhgfh
hodca
Grup: membru
Mesaje: 33
09 Dec 2007, 14:11

[Trimite mesaj privat]


Va rog frumos sa intrati pe urmatorul site:
http://www.creativeminds.ro/mari_memorii.htm
este un site interesant intr-o anumita masura.


---
gfgfffhfhfhfhgfh
hodca
Grup: membru
Mesaje: 33
09 Dec 2007, 14:13

[Trimite mesaj privat]


"Sunt cunoscute si cazurile â??calculatorilor umaniâ?, persoane cu capacitati de calcul aritmetic ce depasesc ca viteza si cele mai performante calculatoare: acestia pot efectua cvasiinstantaneu înmultiri, împartiri, extrageri de radacina patrata sau cubica, alte calcule sofisticate!
Dincolo de dimensiunea spectaculoasa a acestor fenomene de memorie se ascund în fapt înca multe mistere ale mintii umane, nesfârsita în resurse, mistere ce asteapta sa fie descoperite. "

incheiat citatul.


---
gfgfffhfhfhfhgfh
hodca
Grup: membru
Mesaje: 33
09 Dec 2007, 14:14

[Trimite mesaj privat]


Mi s-au parut interesante anumite opinii din acest site.


---
gfgfffhfhfhfhgfh


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47510 membri, 58526 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ