Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
hodca
Grup: membru
Mesaje: 33
09 Dec 2007, 14:14

[Trimite mesaj privat]

limite    [Editează]  [Citează] 

Va deranjez si eu cu o problema ,nu stiu cum sa calculez 2 limite,nu reusesc,


lim cand x tinde la infinit din arctgx si
lim cand x tinde la minus infinit din arctgx


Va rog ajutati-ma ca-i musai sa stiu cum se calculeaza ,....pls


---
gfgfffhfhfhfhgfh
Goldbach
Grup: membru
Mesaje: 295
01 Dec 2007, 23:30

[Trimite mesaj privat]


Prima limita este pi/2 iar a doua -pi/2 ... iti dai seama de aceste valori daca reprezinti grafic functia arctg

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
02 Dec 2007, 01:51

[Trimite mesaj privat]


Am mai raspuns la aceasta intrebare. Urmeaza link-ul precedent.


---
Euclid
hodca
Grup: membru
Mesaje: 33
02 Dec 2007, 10:50

[Trimite mesaj privat]


Va multumesc cu stima!!!
Am inteles ce spuneti dar am o nelamurire,noi stim ca pentru a determina asimtotele orizontale spre ramura +infinit si minus infinit ale functiei arctg trebuie sa calculam lim cand x tinde la infinit din arctgx si limita cand x tinde la minus infinit din arctgx iar daca aceste limite sunt finite atunci functia admite asimtote orizontale,intrebarea este de unde stim noi ca graficul functia arctg are asimtote orizontale pi/2 la ramura +infinit si minus pi/2 la ramura minus infinit,fara a stii cele doua limite amintite,ca daca am stii acest lucru s-ar observa din grafic ca atunci cand x tinde la infinit valorile functiei arctg tind la pi/2iar cand variabila x tinde la minus infinit valorile functiei arctg tind la pi/2


---
gfgfffhfhfhfhgfh
Goldbach
Grup: membru
Mesaje: 295
02 Dec 2007, 13:29

[Trimite mesaj privat]


Se reprezinta grafic functia tg. Graficul functiei arctg se construieste prin simetrie fata de prima bisectoare a axelor de coordonate (aceasta simetrie a graficelor existand intodeauna pentru 2 functii care sunt una inversa celeilalte) si nu prin algoritmul de la analiza matematica (fiindca altfel intram intr-un cerc vicios asa cum bine ai observat).

soblueu
Grup: membru
Mesaje: 35
02 Dec 2007, 19:22

[Trimite mesaj privat]



Ma puteti ajuta cu aceasta limita va rog?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
02 Dec 2007, 23:23

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Ma puteti ajuta cu aceasta limita va rog?


Limita aceasta nu exista caci nu exista limita termenului din mijloc
. Luand de exemplu sirurile convergente la 0 :
, observam
, deci limita depinde de alegerile numerelor reale fixxate a,b,c.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
hodca
Grup: membru
Mesaje: 33
03 Dec 2007, 09:38

[Trimite mesaj privat]


Bun ,si ce-ati vrut sa aratati prin asta,ca exista limite de functii de trei variabile ale caror limita nu exista;dupa parerea mea aceasta limita este banala dragilor ,trebuia sa faceti o generalizare a acestei limite .Dar v-as intreba totusi:daca ar fi existat limita expresiei din mijloc , cat ar fi fosta limita expresilor din membrul unu si membrul trei.Totusi este o limita iterata usoara.


---
gfgfffhfhfhfhgfh
hodca
Grup: membru
Mesaje: 33
03 Dec 2007, 16:34

[Trimite mesaj privat]


Daca toate cele 6 unghiuri diedre ale unui tetraedru oarecare(neechifacial)sunt ascutite.Sa se dovedeasca faptul ca, cosx1+cosx2+...+coax6 este mai mic sau egal decat nr natural 2,unde xi apartin(0,pi/2);i luand valori naturale de la 1 la 6.


---
gfgfffhfhfhfhgfh
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
03 Dec 2007, 17:48

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Bun ,si ce-ati vrut sa aratati prin asta,ca exista limite de functii de trei variabile ale caror limita nu exista;dupa parerea mea aceasta limita este banala dragilor ,trebuia sa faceti o generalizare a acestei limite .Dar v-as intreba totusi:daca ar fi existat limita expresiei din mijloc , cat ar fi fosta limita expresilor din membrul unu si membrul trei.Totusi este o limita iterata usoara.


La fel cum exista functii de o variabila care nu au limita intr-un punct, exista si functii de 3 variabile care nu limita intr-un punct din
.

Limita primului termen nu exista dintr-un motiv asemanator celui pentru termenul din mijloc, luand de data aceasta sirurile
. Ultimul termen este singurul care are limita 0 (din motive de continuitate ale functiei logaritm).

stolzcezaro ati incurcat conturile din care scrieti si l-ati folosit pe hodca! Comentariile pe care le faceti mai sus sunt o dovada de ignoranta in materie de lucruri simple de analiza de mai multe variabile! Profesorii de la Cambridge nu trebuie sa stie matematica de anul I de facultate ?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ganditorul
Grup: membru
Mesaje: 5
03 Dec 2007, 18:10

[Trimite mesaj privat]


Dumneavoastra nu a-ti scris prima data in cel de al treilea termen in interiorul logaritmului neperian modul din xyz ci inainte a-ti scris modul din xy


---
ghgjhgjngjghjngghjgh


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58500 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ