Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » analiza matematica111
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
stolzcezaro
Grup: membru
Mesaje: 13
02 Dec 2007, 10:22

[Trimite mesaj privat]

analiza matematica111    [Editează]  [Citează] 

Va rog frumos sa da-ti definitia sirurilor derivabile si proprietatiile pe care le au aceste siruri descoperite recent.Si nu in ultimul rand cateva proprietati ale oscilatiilor logaritmice elaborate de Dan Barbilian cunoscut ca poet si sub pseudonimul Ion Barbu.Va multumesc!
Astept raspunsul!!!!!!!!!!!!!!


---
As dori dragii mei sa publcati pe site demonstratia acelei teoreme prin care se determina limita unei puteri de siruri;care se enunta in mod textual astfel;limita unei puteri de siruri se distribuie atat la exponent cat si la baza.
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
29 Nov 2007, 21:02

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Va rog frumos sa da-ti definitia sirurilor derivabile si proprietatiile pe care le au aceste siruri descoperite recent.


Va referiti cumva la siruri de functii derivabile? In caz ca nu, ne puteti da niste lamuriri la ce va referiti?

[Citat]
Si nu in ultimul rand cateva proprietati ale oscilatiilor logaritmice elaborate de Dan Barbilian cunoscut ca poet si sub pseudonimul Ion Barbu.


La ce se aplica acestea oscilatii logaritmice?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
stolzcezaro
Grup: membru
Mesaje: 13
01 Dec 2007, 11:13

[Trimite mesaj privat]


In legatura cu aceea intrebare"care este definitia sirurilor de numere reale derivabile" eu v-as intreba daca a-ti auzit de siruri de numere reale t derivabile,daca nu nu avem ce discuta eu v-am intrebat corect cum se defineste conceptul de sir de numere reale derivabile care este un nou concept in matematica,vorbesc serios.Nu ma refeream la siruri de functii numerice derivabile.Va rog sa va documentati.


---
As dori dragii mei sa publcati pe site demonstratia acelei teoreme prin care se determina limita unei puteri de siruri;care se enunta in mod textual astfel;limita unei puteri de siruri se distribuie atat la exponent cat si la baza.
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
01 Dec 2007, 18:55

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
In legatura cu aceea intrebare"care este definitia sirurilor de numere reale derivabile" eu v-as intreba daca a-ti auzit de siruri de numere reale t derivabile,daca nu nu avem ce discuta eu v-am intrebat corect cum se defineste conceptul de sir de numere reale derivabile care este un nou concept in matematica,vorbesc serios.Nu ma refeream la siruri de functii numerice derivabile.Va rog sa va documentati.


Eu personal nu stiu ce sunt acelea numerele reale derivabile, dar m-ati facut curios. Ne puteti da si noua definitia, sau doar ati vrut sa ne testati?

In alta ordine de idei, nu cred ca aceasta discutie are legatura cu matematica scolara. N-ar fi fost mai potrivita la "Varietati matematice"?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
stolzcezaro
Grup: membru
Mesaje: 13
01 Dec 2007, 19:38

[Trimite mesaj privat]


V-as intreba doar atat:sunteti profesor de matematica la liceu s-au universitate?va spun sigur ca exista in matematica conceptul de siruri de numere reale derivabile.Stiu ca in cartiile de elemente de analiza matematica sunt prezentate doar conceptele de siruri de numere reale divergente si convergente.Va spun sigur ca exista acest concept de sir de nr reale derivabil;este un concept descoperit recent.


---
As dori dragii mei sa publcati pe site demonstratia acelei teoreme prin care se determina limita unei puteri de siruri;care se enunta in mod textual astfel;limita unei puteri de siruri se distribuie atat la exponent cat si la baza.
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
02 Dec 2007, 07:58

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Va spun sigur ca exista acest concept de sir de nr reale derivabil;este un concept descoperit recent.


Aceasta polemica a durat de asemenea prea mult. Pentru utilizatorii nostri care urmaresc acest subiect se impun niste precizari:

Intre matematicieni este general acceptat de foarte mult timp faptul ca notiunii de derivare de la functii ii corespunde cea de diferenta finita pentru siruri. In aceasta sens, de exemplu teorema Cesaro-Stolz este considerata varianta discreta a regulii lui l'Hopital.

Trebuie insa stiut ca in lumea matematicii exista o libertate foarte mare.
Se pot introduce oricate "definitii" dorim, dar ele devin interesante doar atunci cand ajuta la rezolvarea unor probleme, caz in care sunt adoptate de o majoritate a matematicienilor ce lucreaza in acel domeniu. Sunt convins ca exista destui "matematicieni" care sustin ca au descoperit sirurile derivabile. Exista articole de acum peste 50 de ani (deci nicidecum recent cum ni se sugereaza) in care au fost definite "siruri derivabile", dar acele definitii nu au trezit nici un interes. Pot furniza referintele bibliografice celor interesati.

Echipa ProDidactica nu se considera totusi posesoarea adevarului absolut si suntem deschisi la dialogul din care pot beneficia vizitatorii nostrii. Oricine are informatii pertinente despre o definitie utila a "sirurilor derivabile de numere reale" (notati diferenta fata de "sirurile de numere reale derivabile" de
care pomeneste utilizatorul stolzcezaro) este rugat sa le posteze cu referinte clare.




---
Pitagora,
Pro-Didactician
stolzcezaro
Grup: membru
Mesaje: 13
02 Dec 2007, 10:22

[Trimite mesaj privat]


Sunt deacor si eu cu cele mentionate anterior, dar va spun sigur ca eu sunt deschis dialogului in special in stiintele matematice si as mai face o mica complectare, eu nu am spus ca nu au existat "tentative" de definire a acestui concept de sir de numere derivabile,am spus faptul ca s-a descoperit recent un mod de definire a acestui concept abordat si in trecut de diferiti matematicieni care capata cat mai mult teren in lumea matematicienilor in prezent si le atrage interesul in acest sens in mod special.Sa stiiti ca nici eu nu stiu infinitul absolut pentruca nu sunt Dumnezeu,noi oameni stim parti ale infinitului absolut.In concluzie,exista multi matematicieni in lume care au ajuns la un punct comun,in ceea ce priveste aceasta definitie a conceptului de sir de nr reale derivabil ,care a fost publicat recent.Stim ca nu numai in lumea matematicienilor unele concepte descoperite au fost trecute prin sita gandirii comune a matematicienilor.De pilda ,in fizica stim bine ca celui mai mare fizician al secolului 20 i s-a intamplat in mod asemanator in sensul ca teoria relativitatii i-au prins pe "nepregatite" pe fizicienii timpului respectiv.Singurul care a recunoscut pentru prima data valoarea acestei teorii
a fost parintele fizici cuantice Max Planck care nici el nu intelegea anumite subpuncte din aceasta teorie.Va spun sigur ca foarte curand se v a publica pe plan mondial acest concept nou al sirurilor de numere reale derivabile.
Sper ca nu v-am rapit timpul,daca da imi cer mii de scuze,si cu asta inchei polemica reciproca in sensul acesta si poate voi venii sa postez pe acest site probleme din matematica pura de care poate ca nu a-ti auzit.
Va multumesc anticipat!!


---
As dori dragii mei sa publcati pe site demonstratia acelei teoreme prin care se determina limita unei puteri de siruri;care se enunta in mod textual astfel;limita unei puteri de siruri se distribuie atat la exponent cat si la baza.
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58500 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ