Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Problema celor 9 bile
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
24 Nov 2007, 20:01

[Trimite mesaj privat]

Problema celor 9 bile    [Editează]  [Citează] 

Buna! Am revenit cu o mica problema:
avem 9 bile de aceeasi marime, aceeasi culoare si acelasi aspect. Stim doar ca una dintre cele 9 bile este mai usoara decat celelalte. Avand la dispozitie o balanta si avand permisiunea de a face doar doua cantariri care este bila mai usoara ?
Multumesc mult!
Cu respect, manu_tmu!

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
02 Nov 2007, 05:44

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna! Am revenit cu o mica problema:
avem 9 bile de aceeasi marime, aceeasi culoare si acelasi aspect. Stim doar ca una dintre cele 9 bile este mai usoara decat celelalte. Avand la dispozitie o balanta si avand permisiunea de a face doar doua cantariri care este bila mai usoara ?
Multumesc mult!
Cu respect, manu_tmu!


Impartim cele 9 bile in trei grupuri (notam cu A, B si C aceste grupuri) de cate 3 bile fiecare. Punem pe un taler grupul A si pe alt taler grupul B. Daca talerele nu sunt in echilibru, bila usoara se afla pe talerul care ramane in sus. Altfel, daca balanta este in echilibru, bila usoara se afla in grupul C. Am reusit astfel intr-o cantarire sa determinam un grup de 3 bile in care se afla bila usoara. Din acest grup luam si punem cate o bila pe fiecare taler. Daca balanta este in echilibru bila usoara este cea care nu a fost pusa pe balanta. Atfel, este bila de pe talerul aflat mai sus.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
10 Nov 2007, 01:36

[Trimite mesaj privat]


Multumesc pentru raspuns! multa logica ...f faina problema ...parerea mea!
V-as ruga frumos daca mai stiti astfel de probleme de logica sa ma anuntati; eu stiu...poate ca sunt care s-au mai publicat , eventual sa-mi scrieti link-urile unde le gasesc. Multumesc mult de tot!
Cu mult respect, manu_tmu!
P.S.: am gasit niste chestii si la amuzamente matematice...dar eu stiu poate mai sunt si prin alte parti !

Goldbach
Grup: membru
Mesaje: 295
13 Nov 2007, 15:02

[Trimite mesaj privat]


Avem 10 grupe de cate 10 bile fiecare. 9 dintre grupe contin bile care cantaresc 10 grame fiecare iar cea de-a zecea grupa contine bile care cantaresc 11 grame fiecare. Avand la dispozitie un cantar electronic sa se stabileasca care este gramada de bile de 11 grame facand DOAR O SINGURA CANTARIRE !

manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
18 Nov 2007, 22:55

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Avem 10 grupe de cate 10 bile fiecare. 9 dintre grupe contin bile care cantaresc 10 grame fiecare iar cea de-a zecea grupa contine bile care cantaresc 11 grame fiecare. Avand la dispozitie un cantar electronic sa se stabileasca care este gramada de bile de 11 grame facand DOAR O SINGURA CANTARIRE !


Am citit aceasta problema de logica a doua zi de la publicare si neavand timp sa ma gandesc la ea am notat-o pe o hartie. De atunci au trecut cateva zile si am intrebat cateva persoane daca nu cumva stiu rezolvarea, insa nimeni nimic. Acum cateva minute m-am pus si eu sa vad mai exact despre ce este vorba si la fel ca in cazul acelor persoane...nimic. De aia m-am decis sa scriu aici pe forum ca poate-poate autorul problemei v-a da si un raspuns ...sau este altcineva care stie raspunsul si-l va posta.
Va multumesc!
Cu respect, manu_tmu!

silviadana
Grup: membru
Mesaje: 26
19 Nov 2007, 02:46

[Trimite mesaj privat]


Ia sa incerc eu sa-i gasesc logica.

Se pune pe cantar 1 bila din primul grup, 2 bile din al doilea grup, 3 bile din al patrulea grup ....... 10 bile din al zecelea grup

rezultatul afisat pe cantar va fi de forma 10*10*(10+1)/2 + c
unde c reprezinta a cata grupa de bile e formata din bilele de 11 g


Exemplu: Presupunem ca a 5-a grupa de bile e cea de 11 grame, atunci pe cantar vom pune 1*10+2*10+3*10+4*10+5*11+6*10+7*10+8*10+9*10+10*10 = 550 + 5

Goldbach
Grup: membru
Mesaje: 295
24 Nov 2007, 15:00

[Trimite mesaj privat]


Intr-adevar, acesta e raspunsul

unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
24 Nov 2007, 20:01

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Avem 10 grupe de cate 10 bile fiecare. 9 dintre grupe contin bile care cantaresc 10 grame fiecare iar cea de-a zecea grupa contine bile care cantaresc 11 grame fiecare. Avand la dispozitie un cantar electronic sa se stabileasca care este gramada de bile de 11 grame facand DOAR O SINGURA CANTARIRE !

AceastÄ? problemÄ? este un mic puiÅ?or al problemei "Cuiele..." de la pagina 5 de la Problema sÄ?ptÄ?mânii.


---
C. Telteu )
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58500 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ