Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » bearing of a point
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
DFlori
Grup: membru
Mesaje: 9
25 Sep 2007, 19:35

[Trimite mesaj privat]

bearing of a point    [Editează]  [Citează] 

va mai supun atentiei inca o problema:

Points M and P are the same distance from a third point O.
The bearing of M from O is 038° and the bearing of P from O is 152°.
The bearing of P from M is
A. between 000° and 090°
B. between 090° and 180°
C. exactly 180°
D. between 180° and 270°
E. between 270° and 360°


voi folosi cuvantul â??bearingâ? pt ca sincer nu imi amintesc sa fi facut astfel de probleme in liceu si nu stiu cum sa il traduc.

Dilema mea este:

sa consider O punctul din mijlocul busolei si atunci graficul e usor de rezolvat si raspunsul final ar fi 152-38= 114 grade deci varianta B?

sau sa consider cele trei puncte separate si sa construiesc graficul pt fiecare?? Am folosit informatiile de pe http://www.mathsteacher.com.au/year7/ch08_angles/07_bear/bearing.htm#bearing

nu pot face graficul aici dar iata cum am judeact in cazul acestei variante:
am construit the bearing of M from O (cu distanta intre M si O de 6 cm â?? aleasa arbitrar)
the bearing of M from O este 038 grade, atunci the bearing of O from M este 180+38= 218 grade

acum vine partea cea mai grea: cum sa construiesc the bearing of P from O??
am zis ca daca the bearing of P from O este 152 garde atunci the bearing of O from P este 180+152=332 grade. am construit asadar the bearing of O from P de 332grade si asa am localizat punctul P tot la 6 cm fata de O ( ca sa fie M si P la distante egale de O). am masurat cu raportorul the bearing of P from M si am obtinut ceva mai mult de 180, vreo 185 grade deci as allege varianta D.

ce credeti?? m-am complicat prea mult? desi pagina web citata mai sus da explicatii pt clasa a VII-a problema aceasta e de bacalaureat deci primul mod de rezolvare mi se pare parca prea simplist, prea usor.



Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58504 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ