Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Teoria numerelor
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
alex7647
Grup: membru
Mesaje: 28
25 May 2020, 17:00

[Trimite mesaj privat]

Teoria numerelor    [Editează]  [Citează] 


gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
18 May 2020, 18:14

[Trimite mesaj privat]


[Citat]





Nota LaTeX: Puteti scrie mai suplu LaTeX-ul, orice "token" (atom latex, de exemplu orice litera, orice cifra, orice comanda simpla sunt "atomi" latex) nu are nevoie de acolade in jurul lui. Astfel, q_{1} se scrie mai usor q_1. Daca vrem ca indicele sa fie mai lung, 12, atunci trebuie sa scriem q_{12}. Ceva de forma q_\to se compileaza de asemenea, q este tiparit cu un indice sageata.

Comenzile \Z si \Q si \R si \C sunt predefinite pe acest site.

O vreme am tiparit si eu caciulile, dar din pacate mesajul este greu de citit de cel ce raspunde si vrea sa preia parti din text, cred ca putem renunta la ele. Ma doare inima sa tiparesc in LaTeX "Romania" in loc de "Rom\^ania", dar viata e prea scurta pentru aceste lucruri...


---
df (gauss)
alex7647
Grup: membru
Mesaje: 28
18 May 2020, 19:27

[Trimite mesaj privat]


[Citat]





Nota LaTeX: Puteti scrie mai suplu LaTeX-ul, orice "token" (atom latex, de exemplu orice litera, orice cifra, orice comanda simpla sunt "atomi" latex) nu are nevoie de acolade in jurul lui. Astfel, q_{1} se scrie mai usor q_1. Daca vrem ca indicele sa fie mai lung, 12, atunci trebuie sa scriem q_{12}. Ceva de forma q_\to se compileaza de asemenea, q este tiparit cu un indice sageata.

Comenzile \Z si \Q si \R si \C sunt predefinite pe acest site.

O vreme am tiparit si eu caciulile, dar din pacate mesajul este greu de citit de cel ce raspunde si vrea sa preia parti din text, cred ca putem renunta la ele. Ma doare inima sa tiparesc in LaTeX "Romania" in loc de "Rom\^ania", dar viata e prea scurta pentru aceste lucruri...


Nu cred ca am inteles asa de bine. De ce ar trebui să consideram grupul ciclic izomorf cu un altul? Nu as complica foarte mult lucrurile in directia aceasta?
Acum, legat de varianta de inceput pe care am prezentat-o. Nu duce nicaieri, din pacate, sa inteleg.

P.S
Multumesc pentru sfaturile legate de LaTex. Cred ca daca ar vedea profesorul meu cum am aranjat problema in pagina ar fi dezamagit.

alex7647
Grup: membru
Mesaje: 28
20 May 2020, 19:59

[Trimite mesaj privat]






gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
25 May 2020, 17:00

[Trimite mesaj privat]


Pentru acest lucru avem nevoie de calculator.
De exemplu, folosind sage, www.sagemath.org:



sage: F = GF(211)
sage: F.multiplicative_generator()
2
sage: F(2).multiplicative_order()
210



Numarul 2 (luat modulo 211) este deci un generator.


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ