Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Alexandru14
Grup: membru
Mesaje: 142
14 Feb 2018, 20:21

[Trimite mesaj privat]

Problema    [Editează]  [Citează] 

Sa se calculeze

i) cos(2+i)

ii) ln(1+i) pe ramura functiei f(z)=ln(z) care satisface conditia f(-3)=ln(3)+7i*(pi)

cos(2+i)=cos 2*cosi-sin 2* sin i , mai departe nu stiu ,va multumesc si ii) daca puteti sa ma ajutati


---
Da
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
14 Feb 2018, 11:06

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Sa se calculeze

i) cos(2+i)

ii) ln(1+i) pe ramura functiei f(z)=ln(z) care satisface conditia f(-3)=ln(3)+7i*(pi)

cos(2+i)=cos 2*cosi-sin 2* sin i , mai departe nu stiu ,va multumesc si ii) daca puteti sa ma ajutati


Nu stiu cine a propus asa ceva, dar ambele exercitii nu au sens, nu dau suficiente detalii. Primul exercitiu este nedefinit, deoarece nu se poate "calcula mai indeaproape". Indiferent ce alta forma / formula ni se cere, pana la urma tot cos(2+i) este forma de preferat. Daca se cer cumva partea reala si cea imaginara, acesta este alt lucru. Dar trebuie articulat astfel, probabil ca in cursul de analiza complexa profesorul are un jargon anume sau a dictat lucrurile in ultima secunda. Pentru cele doua parti, reala si complexa, cel mai bine se pleaca de la definitia functiei sinus, plecand de la exponentiala.



---
df (gauss)
Alexandru14
Grup: membru
Mesaje: 142
14 Feb 2018, 20:21

[Trimite mesaj privat]


Va multumesc mult ,asa este in cursul de la facultate ,si mi-e mi s-a parut ca nu are sens ,cred ca este gresti

Am o rugaminte va rog??

Puteti să imi recomandati o carte de analiza complexa numai cu exercitii ,multumesc .Eu am cautat dar nu am gasit


---
Da
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47539 membri, 58559 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ