Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Andreea10
Grup: membru
Mesaje: 103
31 Mar 2018, 16:32

[Trimite mesaj privat]

Integrală    [Editează]  [Citează] 

[Citat]

este:
A) -1
B) -2
C) -e
D) 2-e
E) alt răspuns


---
Andre
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1064
11 Feb 2018, 19:46

[Trimite mesaj privat]


Care e sursa problemei?

Renunțați, vă rog, la
[Citat]
...

Andreea10
Grup: membru
Mesaje: 103
11 Feb 2018, 20:04

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Care e sursa problemei?

Renunțați, vă rog, la
[Citat]
...


admitere utcn 2018
Din cele 5 variante de răspuns este dat E) alt răspuns


---
Andre
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1064
11 Feb 2018, 20:09

[Trimite mesaj privat]


Postați întotdeauna problema exact așa cum a fost propusă. Nu "contribuiți" cu reformulări atât timp cât n-aveți idee cum se poate rezolva.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
21 Feb 2018, 11:32

[Trimite mesaj privat]


[Citat]


este:
(A) -1
(B) -2
(C) -e
(D) 2-e
(E) alt răspuns




Mentionati va rog pe viitor in astfel de situatii exact care a fost sursa, cel mai bine oferiti si un link spre materialul respectiv. Este de exemplu enuntul de mai sus intreg? In ce cadru (exact) a aparut problem? (Motivul pentru astfel de intrebari este simplu, de multe ori informatia suplimentara este cea salvatoare, fara ea problema poate chiar sa devina "stupida".)

Cu informatia "admitere utcn 2018" nu pot face mare lucru, cu atat mai mult cu cat o cautare simpla pe internet a acestor "date" nu imi da nici o pagina care are minimal ceva de-a face cu matematica. Oferiti in astfel de cazuri informatia despre nivel, a sursei exacte, a celui ce a propus problema. In plus, mentionati ce ati incercat. (Pentru ca in schimb primiti de obicei o solutie, nu doar o parere. Incercati asadar sa ii ajutati pe cei ce doresc sa ofere solutii. In plus, aceasta pagina este adresata intregului public vorbitor de limba româna. Nu postati in mod "egoist".)


---
df (gauss)
Andreea10
Grup: membru
Mesaje: 103
21 Feb 2018, 12:34

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]


este:
(A) -1
(B) -2
(C) -e
(D) 2-e
(E) alt răspuns




Mentionati va rog pe viitor in astfel de situatii exact care a fost sursa, cel mai bine oferiti si un
link spre materialul respectiv. Este de exemplu enuntul de mai sus intreg? In ce cadru (exact) a aparut problem? (Motivul pentru astfel de intrebari este simplu, de multe ori informatia suplimentara este cea salvatoare, fara ea problema poate chiar sa devina "stupida".)

Cu informatia "admitere utcn 2018" nu pot face mare lucru, cu atat mai mult cu cat o cautare simpla pe internet a acestor "date" nu imi da nici o pagina care are minimal ceva de-a face cu matematica. Oferiti in astfel de cazuri informatia despre nivel, a sursei exacte, a celui ce a propus problema. In plus, mentionati ce ati incercat. (Pentru ca in schimb primiti de obicei o solutie, nu doar o parere. Incercati asadar sa ii ajutati pe cei ce doresc sa ofere solutii. In plus, aceasta pagina este adresata intregului public vorbitor de limba româna. Nu postati in mod "egoist".)


http://math.utcluj.ro
Teste grila de matematica 2018
Problema 419


---
Andre
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
22 Feb 2018, 23:44

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

http://www.math.utcluj.ro
Teste grila de matematica 2018
Problema 419


Multumesc mult-mult pentru sursa, acum inteleg si eu de unde vin nenumaratele probleme care cumva nu se pot transa si explica usor, respectiv nu se pot apuca cum trebuie. (Desigur ca pe acest forum apar doar cele mai indaratnice dintre probleme...)

Este de asemenea un mod bun de a simti "pulsul matematic" la acest nivel.

O sa incerc sa dau o solutie cat de cat umana, fara calculator. Tare ma tem insa ca aceasta solutie nu va calcula integrala, ci va "elimina raspunsurile false".


---
df (gauss)
Andreea10
Grup: membru
Mesaje: 103
31 Mar 2018, 04:56

[Trimite mesaj privat]


Cred că merge cu notația x=-2t și în noua integrală (e^t)*(t-1) =y.
Am obținut 2ln(sqrt5 -2).
Din păcate nu prea știu folosi latex că aș fi postat și soluția.


---
Andre
LepoLepo
Grup: membru
Mesaje: 8
31 Mar 2018, 10:41

[Trimite mesaj privat]


Poftim rezolvarea :

https://math.stackexchange.com/questions/2699140/calculate-int-20-fracx-sqrtexx22-dx


---
kek
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
31 Mar 2018, 16:32

[Trimite mesaj privat]




---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ