Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Numere Complexe(1)
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
Alexandru14
Grup: membru
Mesaje: 142
04 Feb 2018, 21:08

[Trimite mesaj privat]

Numere Complexe(1)    [Editează]  [Citează] 

Anul 2 Matematica

Fie ecuatia az^2+bz+c=0 ,unde a ,b,c apartin C(numere complex) cu
arga+argc=2argb si |a|+|c|=|b| .Sa se arate ca ecuatia data are cel putin o radacina de modul unitar


---
Da
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
30 Jan 2018, 17:29

[Trimite mesaj privat]


Mentionati mereu ce ati incercat.


---
df (gauss)
Alexandru14
Grup: membru
Mesaje: 142
30 Jan 2018, 17:58

[Trimite mesaj privat]


Va rog frumos nu stiu cu ce sa incep nu inteleg la ce se refera problema,daca ati reuși să imi faceti rezolvarea as intelege si continutul problemei va rog


---
Da
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
30 Jan 2018, 18:38

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Va rog frumos nu stiu cu ce sa incep nu inteleg la ce se refera problema,daca ati reuși să imi faceti rezolvarea as intelege si continutul problemei va rog


Cu ceva trebuie sa incepeti.
Altfel nu are nici un sens ceea ce facem aici.

Daca nu puteti sa incepeti cu nimic, atunci problema va depaseste, nivelul ei este prea inalt.

Pagina de fata este una de didactica, se presupune ca are loc un dialog. (Din aceasta cauza este greu de gasit "vorbitori" pe ambele parti. Probabil ca din modul in care scriu eu pleaca multi pe partea cealalta, dar in revansa, si din modul in care scrieti dumneavoastra au plecat multi pa partea mea. Puneti-va in fata unui profesor sau - mai bine - a tatalui dumneavoastra de exemplu, care in timpul rareori liber ajuta pe internet pe o pagina fara reclame, platita din propriul buzunar oameni in meseria pe care o stapaneste.)

Didactica matematica presupune faptul ca notiunile de baza sunt intelese, altfel nu putem sa dublam aici manualele, acesta este locul in care "va faceti temele de casa de intelegere a teoriei". Problema de fata este una de clasa a noua.

Ca sa incepem undeva, ce-ar fi de exemplu sa introducem parametri pentru argumentele si modulele date? Nu avem nevoie de "prea multi" astfel de parametri, cum s-ar rescrie problema? (Daca nu intelegeti ce vreau eu aici, poate intelegeti de ce vrem noi sa scrieti ceva, orice inceput, pentru ca atunci este o sansa sa continuam pe linia care va convine poate mai mult, chiar daca solutia nu se da deja periata si pe linia cea mai scurta. Doar asa se invata.)


---
df (gauss)
Alexandru14
Grup: membru
Mesaje: 142
30 Jan 2018, 19:02

[Trimite mesaj privat]


Va multumesc


---
Da
Alexandru14
Grup: membru
Mesaje: 142
30 Jan 2018, 19:03

[Trimite mesaj privat]


Macar o idee?


---
Da
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
30 Jan 2018, 20:25

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Macar o idee?


Construiti un caz particular cu numere alese personal, vedeti daca enuntul este verificat. Apoi de ce...


---
df (gauss)
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1071
30 Jan 2018, 22:16

[Trimite mesaj privat]


Doar o informație...problema a fost propusă de dl. prof. Panaitopol (probabil cel mai tare propunător român de probleme în matematica elementară, și nu numai...) la olimpiada județeană din 1973...


Alexandru14
Grup: membru
Mesaje: 142
30 Jan 2018, 23:34

[Trimite mesaj privat]


Am inteles Va multumesc,dar am o rugăminte la dumneavoastra ati putea sa ma ajutati cu o idee de rezolvare sau sa il puteti rezolva va rog frumos


---
Da
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
31 Jan 2018, 23:20

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am inteles Va multumesc,dar am o rugăminte la dumneavoastra ati putea sa ma ajutati cu o idee de rezolvare sau sa il puteti rezolva va rog frumos


Nu.

Nu mai incercati astfel, deja abuzati.
Inca o data si veti fi indepartat de pe acest forum.


---
df (gauss)
Alexandru14
Grup: membru
Mesaje: 142
01 Feb 2018, 14:01

[Trimite mesaj privat]


Am reusit sa il rezolv


---
Da
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ