Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Vectori proprii
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
peti
Grup: membru
Mesaje: 110
08 Nov 2017, 00:48

[Trimite mesaj privat]

Vectori proprii    [Editează]  [Citează] 

Fie V spatiu vectorial finit real. Determinati forma unei aplicatii liniare f:V->V astfel incat pentru orice v din V, v este vector propriu.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
06 Nov 2017, 19:17

[Trimite mesaj privat]


Este prin definitie 0 vector propriu?
(Depinde de curs. In mod normal nu este.)

Cred ca problema vrea sa ii spunem ca aplicatia f este multiplicarea cu un scalar. Depinzand de caracteristica corpului peste care este definit spatiul vectorial (si de faptul ca are dimensiune finita sau nu) - la noi spatiul vectorial este peste IR, caz simplu - solutia se scrie in doua sau trei linii. Ce se stie de exemplu in curs?


---
df (gauss)
peti
Grup: membru
Mesaje: 110
06 Nov 2017, 21:18

[Trimite mesaj privat]


Nu este considerat 0 vector propriu. V este spatiu vectorial finit peste R. Nu înțeleg foarte bine enunțul: forma aplicației liniare. Sa fie oare vectorii liniari independenți daca se respecta enunțul problemei?

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
08 Nov 2017, 00:48

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Nu este considerat 0 vector propriu. V este spatiu vectorial finit peste R. Nu înțeleg foarte bine enunțul: forma aplicației liniare. Sa fie oare vectorii liniari independenți daca se respecta enunțul problemei?


Daca nu este considerat 0 vector propriu, atunci nu exista o astfel de functie!
Am terminat.

(Excluzând vectorul nul, am putea sa ne legam de problema. Prin "forma aplicatiei" ni se cere mai exact "care aplicatii intra in discutie, cum le putem descrie mai indeaproape?")


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ