Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
bogdy29
Grup: membru
Mesaje: 154
09 Mar 2007, 22:00

[Trimite mesaj privat]

limita functii    [Editează]  [Citează] 

la probleme la Analiza matematica >> Limite de functii >> Limita unei functii intr-un punct,pagina 6 ,ex 4,cel cu lim cand x->infinit din :x^2[e la 1/x-e la 1/(x+1)].Am vazut la rezolvarea lui ca se da facot comun fortat pe e la 1/x si da rezultatul final -1.Daca dam pe e la x+1 factor comun da rezultatul final 1.
Se da factor comun fortat pe cel mai mare sa inteleg,adica e la x, si nu avem voie sa dam pe a la x+1?



---
"Castigi cu mintea daca e treaza in tine."
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
09 Mar 2007, 22:00

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
la probleme la Analiza matematica >> Limite de functii >> Limita unei functii intr-un punct,pagina 6 ,ex 4,cel cu lim cand x->infinit din :x^2[e la 1/x-e la 1/(x+1)].Am vazut la rezolvarea lui ca se da facot comun fortat pe e la 1/x si da rezultatul final -1.Daca dam pe e la x+1 factor comun da rezultatul final 1.
Se da factor comun fortat pe cel mai mare sa inteleg,adica e la x, si nu avem voie sa dam pe a la x+1?


Nu, daca dai factor comun asa cum spui obtinem 1...cu minus in fata, deci tot -1. Ai pierdut un semn, pe undeva, pe drum.

In general, in matematica avem voie se facem tot ce ne trece prin cap. Atata timp cat este corecta, orice metoda de rezolvare duce la ACELASI rezultat.

Bineinteles, daca ministrul va da ordin ca nu mai avem voie sa dam factor nimic ce contine pe (x+1), atunci lucrurile se schimba.


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58498 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ