Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » forma canonica jordan
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
naruto14324
Grup: membru
Mesaje: 51
01 Nov 2008, 23:09

[Trimite mesaj privat]

forma canonica jordan    [Editează]  [Citează] 

Buna seara , sunt student in anul I la poli la calculatoare(lucru datorat in mare parte echipei prodidactica, pentru care va multumesc din suflet) si as vrea daca sa poate un exemplu de matrice de ordin 3 la care multiplicitatea algebrica=multiplicitatea geometrica si modul de rezolvare. In exercitiile pe care le-am facut nu am intalnit un asemenea exemplu si sper sa ma pot lamarui mai bine in urma lui. va multumesc anticipat

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
01 Nov 2008, 23:09

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna seara , sunt student in anul I la poli la calculatoare(lucru datorat in mare parte echipei prodidactica, pentru care va multumesc din suflet) si as vrea daca sa poate un exemplu de matrice de ordin 3 la care multiplicitatea algebrica=multiplicitatea geometrica si modul de rezolvare. In exercitiile pe care le-am facut nu am intalnit un asemenea exemplu si sper sa ma pot lamarui mai bine in urma lui. va multumesc anticipat


Cel mai simplu exemplu este matricea nula. Polinomul caracteristic este
, singura valoare proprie este zero, multiplicitatea acestei valori proprii ca radacina a polinomului caracteristic este egala cu 3. De asemenea, dimensiunea nucleului corespunzator este tot 3.

Pentru un exemplu in care cele doua multiplicitati sunt diferite, am mai raspuns la aceasta intrebare (undeva in partea de jos a paginii).


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ