Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » prod. cartezian
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
accentul
Grup: membru
Mesaje: 1
22 Sep 2008, 11:17

[Trimite mesaj privat]

prod. cartezian    [Editează]  [Citează] 

ok deci multimea A={-2,-3,0,1}
B={-3,1}
C={-5,0,5}

acum BxC si CxA !!

deci cum se rezolva ???

MrlDEessvsEm
Grup: membru
Mesaje: 229
21 Sep 2008, 23:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
ok deci multimea A={-2,-3,0,1}
B={-3,1}
C={-5,0,5}

acum BxC si CxA !!

deci cum se rezolva ???


Intr-un sistem cartezian xoy consideri pe axa ox punctele din B, iar pe oy punctele din C, multimea punctelor din BxC vor fi punctele de intersectie ale paralelelor duse prin aceste puncte la axele de coordonate (vor fi 2*3=6 puncte)
In acelasi mod CxA va fi multimea {(x,y)|x din C, y din A} - multime cu 3*4=12 perechi de coordonate. (Important e sa pastrezi ordinea multimilor, B pe ox si C pe oy, respectiv C pe ox si A pe oy). Simultan nu pot fi considerate C pe ox si pe oy, sunt doua subpuncte distincte.


---
Din exp:
Ce bine e sa GANDESTI LIBER.
PROSTIA este un produs al RAULUI.
CREDINTA, daca ESTE ADEVARATA si nu simulata, odata aprinsa, nu se poate stinge, VA ARDE la nesfarsit.
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
22 Sep 2008, 00:24

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Intr-un sistem cartezian xoy consideri pe axa ox punctele din B, iar pe oy punctele din C, multimea punctelor din BxC vor fi punctele de intersectie ale paralelelor duse prin aceste puncte la axele de coordonate (vor fi 2*3=6 puncte)
In acelasi mod CxA va fi multimea {(x,y)|x din C, y din A} - multime cu 3*4=12 perechi de coordonate. (Important e sa pastrezi ordinea multimilor, B pe ox si C pe oy, respectiv C pe ox si A pe oy). Simultan nu pot fi considerate C pe ox si pe oy, sunt doua subpuncte distincte.

Nu cred ca exercitiul cerea reprezentarea grafica a produselor carteziene! Dupa cum a fost redactat, cred cred ca e vorba de un exercitiu simplu, ce cere pur si simplu enumerarea elementelor produsului cartezian.


---
C.Telteu
MrlDEessvsEm
Grup: membru
Mesaje: 229
22 Sep 2008, 11:17

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

Intr-un sistem cartezian xoy consideri pe axa ox punctele din B, iar pe oy punctele din C, multimea punctelor din BxC vor fi punctele de intersectie ale paralelelor duse prin aceste puncte la axele de coordonate (vor fi 2*3=6 puncte)
In acelasi mod CxA va fi multimea {(x,y)|x din C, y din A} - multime cu 3*4=12 perechi de coordonate. (Important e sa pastrezi ordinea multimilor, B pe ox si C pe oy, respectiv C pe ox si A pe oy). Simultan nu pot fi considerate C pe ox si pe oy, sunt doua subpuncte distincte.

Nu cred ca exercitiul cerea reprezentarea grafica a produselor carteziene! Dupa cum a fost redactat, cred cred ca e vorba de un exercitiu simplu, ce cere pur si simplu enumerarea elementelor produsului cartezian.


Aveti dreptate, se cere de fapt o simpla enumerare a elementelor celor doua multimi. Nu m-am incadrat la subiect.


---
Din exp:
Ce bine e sa GANDESTI LIBER.
PROSTIA este un produs al RAULUI.
CREDINTA, daca ESTE ADEVARATA si nu simulata, odata aprinsa, nu se poate stinge, VA ARDE la nesfarsit.
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ