Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
MrlDEessvsEm
Grup: membru
Mesaje: 229
29 Sep 2008, 08:58

[Trimite mesaj privat]

Calcul    [Editează]  [Citează] 


Sa se calculeze:
(x-a)(x-b)(x-c)...(x-y)(x-z)


---
Din exp:
Ce bine e sa GANDESTI LIBER.
PROSTIA este un produs al RAULUI.
CREDINTA, daca ESTE ADEVARATA si nu simulata, odata aprinsa, nu se poate stinge, VA ARDE la nesfarsit.
val47
Grup: membru
Mesaje: 52
19 Sep 2008, 13:13

[Trimite mesaj privat]


(x-a)...(x-x)(x-y)(x-z)=0 (gresesc oare?)


---
VALER
MrlDEessvsEm
Grup: membru
Mesaje: 229
19 Sep 2008, 22:07

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
(x-a)...(x-x)(x-y)(x-z)=0 (gresesc oare?)

Nu! E corect. Ma gandeam ca e mai greu de depistat siretlicul aici la "Cereri de probleme" decat la "Amuzamente matematice". M-ar fi amuzat ca raspuns un polinom monstruos, dar nu mi-a iesit fenta.


---
Din exp:
Ce bine e sa GANDESTI LIBER.
PROSTIA este un produs al RAULUI.
CREDINTA, daca ESTE ADEVARATA si nu simulata, odata aprinsa, nu se poate stinge, VA ARDE la nesfarsit.
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
19 Sep 2008, 22:38

[Trimite mesaj privat]

Glume?    [Editează]  [Citează] 

[Citat]

Sa se calculeze:
(x-a)(x-b)(x-c)...(x-y)(x-z)

Nu e cazul sa lansam glume pe acest site pe care-l consider serios!
1. Formularea este imprecisa in sensul ca nu se precizieaza daca literele reprezinta numere reale sau x este o nedeterminata; in primul caz, luand in considerare ordinea literor din alfabetul roman, rasunsul dat e corect, dar cum rezolva un chinez problema? Daca x este o nedeterminata, undeva am avea X-x ca factor in produs si nu vad de ce ar fi 0! Simpla scriere cu litere mici nu ma linisteste! Deci, propuneti glume la o rubrica specializata!
2. O problema interesanta: sa se determine toate numerele naturale x, pentru care exista un numar natural, y, astfel incat (x-1)x(x+1)=y(y+1)(y+2)(y+3). Seamana putin (ca scriere!) cu ce s-a propus, dar .. e altceva! Chiar m-ar interesa o rezolvare!
Numai bine,


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
MrlDEessvsEm
Grup: membru
Mesaje: 229
19 Sep 2008, 23:00

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

Sa se calculeze:
(x-a)(x-b)(x-c)...(x-y)(x-z)

Nu e cazul sa lansam glume pe acest site pe care-l consider serios!
1. Formularea este imprecisa in sensul ca nu se precizieaza daca literele reprezinta numere reale sau x este o nedeterminata; in primul caz, luand in considerare ordinea literor din alfabetul roman, rasunsul dat e corect, dar cum rezolva un chinez problema? Daca x este o nedeterminata, undeva am avea X-x ca factor in produs si nu vad de ce ar fi 0! Simpla scriere cu litere mici nu ma linisteste! Deci, propuneti glume la o rubrica specializata!
2. O problema interesanta: sa se determine toate numerele naturale x, pentru care exista un numar natural, y, astfel incat (x-1)x(x+1)=y(y+1)(y+2)(y+3). Seamana putin (ca scriere!) cu ce s-a propus, dar .. e altceva! Chiar m-ar interesa o rezolvare!
Numai bine,


MEA CULPA! Am gresit locul de postare a problemei, dar ma gandeam (gresit!) ca isi va pierde total savoarea astfel. Nu vreau sa fie considerat acest gest ca unul de neseriozitate. In viitor voi posta problemele la rubricile corespunzatoare. Ma scuzati.


---
Din exp:
Ce bine e sa GANDESTI LIBER.
PROSTIA este un produs al RAULUI.
CREDINTA, daca ESTE ADEVARATA si nu simulata, odata aprinsa, nu se poate stinge, VA ARDE la nesfarsit.
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
20 Sep 2008, 00:39

[Trimite mesaj privat]

Nu pare gluma!    [Editează]  [Citează] 

[Citat]

Nu e cazul sa lansam glume pe acest site pe care-l consider serios!
1. Formularea este imprecisa in sensul ca nu se precizieaza daca literele reprezinta numere reale sau x este o nedeterminata; in primul caz, luand in considerare ordinea literor din alfabetul roman, rasunsul dat e corect, dar cum rezolva un chinez problema? Daca x este o nedeterminata, undeva am avea X-x ca factor in produs si nu vad de ce ar fi 0! Simpla scriere cu litere mici nu ma linisteste! Deci, propuneti glume la o rubrica specializata!

1.x nu poate fi o nedeterminata, deoarece in TOATE cartile din Romania, o nedeterminata se noteaza cu litera mare.
2.Un chinez rezolva aceasta problema foarte usor!.Ei (chinezii) stiu alfabetul latin, deoarece il folosesc la matematica , la fel ca noi.


---
C.Telteu
MrlDEessvsEm
Grup: membru
Mesaje: 229
20 Sep 2008, 00:39

[Trimite mesaj privat]


In legatura cu problema interesanta:

Membrul stang este divizibil cu 3, pentru orice x natural. Membrul drept trebuie sa fie si el divizibil cu 3, adica y de forma y=3p, p natural (Deoarece y(y+1)(y+2) sau (y+1)(y+2)(y+3) divizibil cu 3, pentru orice y natural). Desfacand parantezele se obtine x^3-x=27(3p^4+6p^3+4p^2+p). Voi continua ideea.


---
Din exp:
Ce bine e sa GANDESTI LIBER.
PROSTIA este un produs al RAULUI.
CREDINTA, daca ESTE ADEVARATA si nu simulata, odata aprinsa, nu se poate stinge, VA ARDE la nesfarsit.
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
20 Sep 2008, 09:23

[Trimite mesaj privat]


Se observa ca x>y si deci putem scrie ca x=y+a unde a>0.Folosind factorialele se ajunge la o ecuatie de formay+a-1)(y+a)(y+a+1)=y(y+1)(y+2)(y+3).Intrucat
x,y,a sunt numere naturale atunci se observa ca este necesar ca 0<a<4
si deci solutiile sunt:
- pentru a=1 rezulta y=-2 solutie care nu convine
- pentru a=2 rezulta y=1 si x=3
- pentru a=3 rezulta y=2 si x=5
Se mai observa ca pentru y=0 rezulta x=0 sau x=1.

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
20 Sep 2008, 09:28

[Trimite mesaj privat]


De fapt nu trebuie sa folosim factoriale caci se observa direct ceea ce am scris facand x=y+a.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
20 Sep 2008, 20:02

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Se observa ca x>y si deci putem scrie ca x=y+a unde a>0.Folosind factorialele se ajunge la o ecuatie de formay+a-1)(y+a)(y+a+1)=y(y+1)(y+2)(y+3).Intrucat
x,y,a sunt numere naturale atunci se observa ca este necesar ca 0<a<4
si deci solutiile sunt:
- pentru a=1 rezulta y=-2 solutie care nu convine
- pentru a=2 rezulta y=1 si x=3
- pentru a=3 rezulta y=2 si x=5
Se mai observa ca pentru y=0 rezulta x=0 sau x=1.


Nu rezulta absolut deloc ca 0<a<4!


---
Pitagora,
Pro-Didactician
MrlDEessvsEm
Grup: membru
Mesaje: 229
20 Sep 2008, 23:16

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
In legatura cu problema interesanta:

Membrul stang este divizibil cu 3, pentru orice x natural. Membrul drept trebuie sa fie si el divizibil cu 3, adica y de forma y=3p, p natural (Deoarece y(y+1)(y+2) sau (y+1)(y+2)(y+3) divizibil cu 3, pentru orice y natural). Desfacand parantezele se obtine x^3-x=27(3p^4+6p^3+4p^2+p). Voi continua ideea.


Cred ca am fost obosit cand mi-a venit ideea asta! Ambii membri sunt divizibili cu 3, asa ca am s-o abandonez.


---
Din exp:
Ce bine e sa GANDESTI LIBER.
PROSTIA este un produs al RAULUI.
CREDINTA, daca ESTE ADEVARATA si nu simulata, odata aprinsa, nu se poate stinge, VA ARDE la nesfarsit.
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ