Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Aunhay
Grup: membru
Mesaje: 87
18 Sep 2008, 23:27

[Trimite mesaj privat]

Interval    [Editează]  [Citează] 

Cum demonstram :
daca (a,b)interval nevid,si a=/b(a diferit de b)at exista o infinitate de nr rationale cat si irat. in (a,b) ??.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
17 Sep 2008, 20:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cum demonstram :
daca (a,b)interval nevid,si a=/b(a diferit de b)at exista o infinitate de nr rationale cat si irat. in (a,b) ??.


Indicatii:

1. Este suficient sa demonstram ca intre oricare doua numere reale exista un numar rational si un numar irational.

2. Date fiind a<b numere reale, conform axiomei lui Arhimede (sau altfel spus faptului ca exista partea intreaga a unui numar real) exista n natural astfel incat


3. Continuand ideea de la 2. se arata ca exista m numar intreg astfel incat


4. Intre oricare doua numere rationale p<q exista numarul irational


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
18 Sep 2008, 17:39

[Trimite mesaj privat]

Nedumerire    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
[Citat]
Cum demonstram :
daca (a,b)interval nevid,si a=/b(a diferit de b)at exista o infinitate de nr rationale cat si irat. in (a,b) ??.


Indicatii:

1. Este suficient sa demonstram ca intre oricare doua numere reale exista un numar rational si un numar irational.

2. Date fiind a<b numere reale, conform axiomei lui Arhimede (sau altfel spus faptului ca exista partea intreaga a unui numar real) exista n natural astfel incat


3. Continuand ideea de la 2. se arata ca exista m numar intreg astfel incat


4. Intre oricare doua numere rationale p<q exista numarul irational

Interesant, dar academic !!?!
Aseara redactam o rezolvare ... umana a problemei, a intervenit CINEVA pe FIR, cred ca un administrator, si cand am trimis solutia, m-am trezit ca am pierdut autentificarea! Cine e de vina?
Cand voi mai avea timp, voi rescrie o demonstratie mai accesibila; ceee ce propune Pitagora este ... asa cum am spus mai sus.


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
MrlDEessvsEm
Grup: membru
Mesaje: 229
18 Sep 2008, 18:49

[Trimite mesaj privat]

Un sfat bun (din proprie experienta)    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
...m-am trezit ca am pierdut autentificarea!...


Dupa autentificare, dupa ce am redactat un raspuns mai lung (poate a durat o jumatate de ora, nu stiu exact) si am trimis raspunsul, imi cerea o noua autentificare, astfel ca tot ce redactasem se pierduse. (Se poate ca dupa un timp mai indelungat automat sa se ceara o noua autentificare, sau poate e un fenomen aleator, nu stiu, dar ca masura de precautie se poate urma sfatul de mai jos).

Sfat: dupa redactare, selectati cu mouse-ul tot textul, dati Ctrl+C(Copy) si trimiteti apoi raspunsul. Daca va cere o noua identificare, intrati din nou unde doriti sa postati raspunsul si dati Ctrl+V(Paste). Astfel nu va irositi timpul si nici ideile.

Imi pare rau ca nu am facut aceasta observatie mai repede, sper sa fie utila de acum inainte.


---
Din exp:
Ce bine e sa GANDESTI LIBER.
PROSTIA este un produs al RAULUI.
CREDINTA, daca ESTE ADEVARATA si nu simulata, odata aprinsa, nu se poate stinge, VA ARDE la nesfarsit.
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
18 Sep 2008, 21:54

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
...m-am trezit ca am pierdut autentificarea!...


Dupa autentificare, dupa ce am redactat un raspuns mai lung (poate a durat o jumatate de ora, nu stiu exact) si am trimis raspunsul, imi cerea o noua autentificare, astfel ca tot ce redactasem se pierduse. (Se poate ca dupa un timp mai indelungat automat sa se ceara o noua autentificare, sau poate e un fenomen aleator, nu stiu, dar ca masura de precautie se poate urma sfatul de mai jos).

Sfat: dupa redactare, selectati cu mouse-ul tot textul, dati Ctrl+C(Copy) si trimiteti apoi raspunsul. Daca va cere o noua identificare, intrati din nou unde doriti sa postati raspunsul si dati Ctrl+V(Paste). Astfel nu va irositi timpul si nici ideile.

Imi pare rau ca nu am facut aceasta observatie mai repede, sper sa fie utila de acum inainte.

Si eu am patit-o de mai multe ori. Sigur, dupa cateva minute de redactare la raspunsuri, e nevoie de o noua logare, asa ca si eu acum folosesc strategia din sfatul de mai sus!


---
C.Telteu
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
18 Sep 2008, 23:27

[Trimite mesaj privat]

Ca la clasa a-VII-a    [Editează]  [Citează] 

E clar ca e suficient sa aratam ca in orice interval de numere reale exista un numar rational si unul irational.
Fie
o aproximare prin lipsa a lui
, astfel ca ultima zecimala a lui
sa fie diferita de zecimalele de acelasi rang ale lui
si
, si
.
Avem:
si



PS: Desi nu era nevoie, am batut aici un apropo la o problema mult discutata aici referitoare la irationalitatea acelui numar cu care se pare ca nu se impaca domnul FERMAT(citit invers!)
Puteam gasi multe forme pentru
, de exemplu:
a carui irationalitate se poate demonstra la fel de usor ca si a celuilalt.


---
C.Telteu
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47512 membri, 58528 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ