Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
MrlDEessvsEm
Grup: membru
Mesaje: 229
02 Sep 2008, 20:50

[Trimite mesaj privat]

Probabilistica    [Editează]  [Citează] 

Un vanator trage asupra unui animal n gloante. Probabilitatea ca un glont sa loveasca animalul este de 1/k. Pentru uciderea animalului sunt suficiente "L" gloante (1<=L<=n). Daca un singur glont nimereste animalul, el este ucis cu probabilitatea de 1/m. Care este probabilitatea ca vanatul sa fie ucis?


---
Din exp:
Ce bine e sa GANDESTI LIBER.
PROSTIA este un produs al RAULUI.
CREDINTA, daca ESTE ADEVARATA si nu simulata, odata aprinsa, nu se poate stinge, VA ARDE la nesfarsit.
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
02 Sep 2008, 00:32

[Trimite mesaj privat]


Nu prea inteleg partea
[Citat]
Pentru uciderea animalului sunt suficiente "L" gloante (1<=L<=n). Daca un singur glont nimereste animalul, el este ucis cu probabilitatea de 1/m.
Puteti sa o explicati va rog?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
MrlDEessvsEm
Grup: membru
Mesaje: 229
02 Sep 2008, 02:00

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Nu prea inteleg partea
[Citat]
Pentru uciderea animalului sunt suficiente "L" gloante (1<=L<=n). Daca un singur glont nimereste animalul, el este ucis cu probabilitatea de 1/m.
Puteti sa o explicati va rog?


[Citat]
Un vanator trage asupra unui animal n gloante. Probabilitatea ca un glont sa loveasca animalul este de 1/k. Pentru uciderea animalului sunt suficiente "L" gloante (1<=L<=n). Daca un singur glont nimereste animalul, el este ucis cu probabilitatea de 1/m. Care este probabilitatea ca vanatul sa fie ucis?


Asa e textul problemei. Am reprodus exact fara ca s-o gandesc macar.(Ar trebui intrebat autorul problemei.) Si mie mi se pare curioasa informatia "Pentru uciderea animalului sunt suficiente "L" gloante (1<=L<=n)." Dupa parerea mea (sper sa nu zic vreo prostie) ea nu intervine in problema literal, dar face o legatura subtila intre cele 2 probabilitati 1/k si 1/m (deoarece nu avem informatii despre valorile lor, informatia asta cred ca este echivalenta cu k>m sau m>k (unul din aceste doua) pentru a nu obtine probabilitati negative la final). Ma gandesc, un fel de conditie de existenta a problemei.

Voi retranscrie problema:

Un vanator trage asupra unui animal n gloante. Probabilitatea ca un glont sa loveasca animalul este de 1/k. Daca un singur glont nimereste animalul, el este ucis cu probabilitatea de 1/m. Care este probabilitatea ca vanatul sa fie ucis?

Intereseaza raspunsul literal, apoi se poate vedea ce e cu k si m.


---
Din exp:
Ce bine e sa GANDESTI LIBER.
PROSTIA este un produs al RAULUI.
CREDINTA, daca ESTE ADEVARATA si nu simulata, odata aprinsa, nu se poate stinge, VA ARDE la nesfarsit.
MrlDEessvsEm
Grup: membru
Mesaje: 229
02 Sep 2008, 20:50

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
... Daca un singur glont nimereste animalul, el este ucis cu probabilitatea de 1/m ...

M-am mai gandit. Poate degeaba. Interesanta este si partea asta. Ma duce cu gandul la jocurile pe calculator, unde fiecare glont care atinge adversarul, il slabeste, pana cand il slabeste de tot. Asa gandesc ca daca il nimereste un glont, e mort de ex. pe sfert, etc. Iar probabilitatea asta 1/m cred ca vrea sa spuna ca din toate gloantele care isi ating tinta, nu toate sunt "bune" (adica mistretul sau ce o fi prezinta o oarecare imunitate, sau poate are parti ale corpului acoperite de zale).


---
Din exp:
Ce bine e sa GANDESTI LIBER.
PROSTIA este un produs al RAULUI.
CREDINTA, daca ESTE ADEVARATA si nu simulata, odata aprinsa, nu se poate stinge, VA ARDE la nesfarsit.
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58511 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ