Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » inegalitatea lui jensen?
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
carmenadin7
Grup: membru
Mesaje: 11
07 Jul 2008, 12:56

[Trimite mesaj privat]

inegalitatea lui jensen?    [Editează]  [Citează] 

Se da paralelipipedul dreptunghic ABCDA'B'C'D' si fie M,N,P proiectiile punctelor A, C si B' pe diagonala BD'. Sa se demonstreze ca (D'M/MB)+(D'N/NB)+(D'P/PB)>=6


---
what the fool does in the end, the wise one does it at the beginning...I'm not quite sure where that puts me in the spectrum of things...
ciprifuia
Grup: membru
Mesaje: 155
07 Jul 2008, 12:31

[Trimite mesaj privat]


Mai repede cred ca e

Mai exact scriu D'M=D'B-MB si analoagele rezulta rapoarte de forma:D'B/MB-1 si analoagele ,trec 3 in membru din dreapta al inegalitaii , scriu rapoartele rezultate in functire de raport de volume si folosind ineg.data(pe care am adus-o cu copy+paste din postarea domnului profesor) rezulta cctd.
PS .Am incercat cateva zile la rand sa-ti trimit rezolvarile le geome. titularizare, dar mi-au venit inapoi netransmise.Mai incerc azi, cred ca totusi problema era la mine.


---
anamaria
carmenadin7
Grup: membru
Mesaje: 11
07 Jul 2008, 12:56

[Trimite mesaj privat]


e ok le-am primit deja de la 103.
oricum eu am maine titularizarea, asa ca acum ma uit doar peste cateva chestii... ma gandeam ca problema asta se poate rezolva cumva cu inegalitatea lui jensen, si o astfel de rezolvare m-ar interesa in mod deosebit... daca ii dau de cap dupa ziua de maine o sa o postez daca nu o face altcineva.

si inegalitatea era cu 6, nu cu 9...poate am scris-o eu gresit...


---
what the fool does in the end, the wise one does it at the beginning...I'm not quite sure where that puts me in the spectrum of things...
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47512 membri, 58528 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ