Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » un cub si o sfera
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
103
Grup: membru
Mesaje: 20
02 Jul 2008, 10:35

[Trimite mesaj privat]

un cub si o sfera    [Editează]  [Citează] 

Se considera in spatiu un cub de muchie egala cu 2a, si o sfera tangenta la toate fetele cubului.
a)sa se arate ca suma distantelor de la un punct de pe sfera la toate fetele cubului nu depinde de alegerea punctului pe sfera
b)sa se arate ca intr-un paralelogram, suma patratelor diagonalelor este egala cu suma patratelor laturilor
c)sa se arate ca suma patratelor distantelor de la un punct de pe sfera la toate fetele cubului nu depinde de alegerea punctului pe sfera
d)sa se arate ca suma cuburilor distantelor de la un punct de pe sfera la toate fetele cubului nu depinde de alegerea punctului pe sfera


---
patroim
ciprifuia
Grup: membru
Mesaje: 155
01 Jul 2008, 20:43

[Trimite mesaj privat]


Inscrie un cerc intr-un patrat, vezi ce se intampla;



---
anamaria
ciprifuia
Grup: membru
Mesaje: 155
01 Jul 2008, 20:44

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Se considera in spatiu un cub de muchie egala cu 2a, si o sfera tangenta la toate fetele cubului.
a)sa se arate ca suma distantelor de la un punct de pe sfera la toate fetele cubului nu depinde de alegerea punctului pe sfera
b)sa se arate ca intr-un paralelogram, suma patratelor diagonalelor este egala cu suma patratelor laturilor
c)sa se arate ca suma patratelor distantelor de la un punct de pe sfera la toate fetele cubului nu depinde de alegerea punctului pe sfera
d)sa se arate ca suma cuburilor distantelor de la un punct de pe sfera la toate fetele cubului nu depinde de alegerea punctului pe sfera

b)-incearaca vectorial, e cel mai simplu


---
anamaria
103
Grup: membru
Mesaje: 20
02 Jul 2008, 08:25

[Trimite mesaj privat]


nu cred ca merge la b)pt ca e legat de pb


---
patroim
carmenadin7
Grup: membru
Mesaje: 11
02 Jul 2008, 10:35

[Trimite mesaj privat]


am rezolvari la a, b, c. o adresa de mail ar fi ok. nu le am in latex fiindca am formatat calculatorul, deci as putea sa scanez rezolvarile si sa le trimit.


---
what the fool does in the end, the wise one does it at the beginning...I'm not quite sure where that puts me in the spectrum of things...
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ