Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
ciprifuia
Grup: membru
Mesaje: 155
16 Jun 2008, 23:08

[Trimite mesaj privat]

determinanat    [Editează]  [Citează] 

Se poate afirma despre un determinant ale carui elemente nr.naturale sunt simetrice fata de diagonala principala ca este pozitiv?


---
anamaria
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
16 Jun 2008, 21:58

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Se poate afirma despre un determinant ale carui elemente nr.naturale sunt simetrice fata de diagonala principala ca este pozitiv?

Raspuns negativ dupa cum se vede de exemplu din


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ciprifuia
Grup: membru
Mesaje: 155
16 Jun 2008, 22:07

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Se poate afirma despre un determinant ale carui elemente nr.naturale sunt simetrice fata de diagonala principala ca este pozitiv?

Raspuns negativ dupa cum se vede de exemplu din

De fapt, probelma arata asa:Fie n unnr.natural A1,A2,...An multimi finite.Pt.orice i,j din {1,2,...,n}notam aij=l Ai intersectatAj l=cardinalul intersctiei si fie A=(aij) matricea corespunzatoare.Dem ca det(A)>=0

Asa ca m-am gandit la un determinant care are pe diagonala principala cardinalul mult Ai,si aij=aji deoarece intersectia Ai cuAj=intersectia Aj cu Ai.


---
anamaria
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
16 Jun 2008, 22:59

[Trimite mesaj privat]


E un rezultat clasic. Fie x_1,...x_m elementele din reuniunea multimilor A_i. Considera matricea B=(bij), cu bij=1 daca x_i apartine lui A_j si b_ij=0 altfel. Se verifica usor ca A=BB^t (produsul dintre B si transpusa sa). Apoi aplici formula Binet Cauchy si obtii ca detA e o suma de patrate.

ciprifuia
Grup: membru
Mesaje: 155
16 Jun 2008, 23:06

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
E un rezultat clasic. Fie x_1,...x_m elementele din reuniunea multimilor A_i. Considera matricea B=(bij), cu bij=1 daca x_i apartine lui A_j si b_ij=0 altfel. Se verifica usor ca A=BB^t (produsul dintre B si transpusa sa). Apoi aplici formula Binet Cauchy si obtii ca detA e o suma de patrate.

Domnule profesor ,cu cat citesc mai mult, imi dau seama ce putin stiu.
Mltumesc de ajutor.


---
anamaria
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
16 Jun 2008, 23:08

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Domnule profesor ,cu cat citesc mai mult, imi dau seama ce putin stiu.
Mltumesc de ajutor.

Asta patim toti..

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58509 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ