Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
ciprifuia
Grup: membru
Mesaje: 155
14 Jun 2008, 09:13

[Trimite mesaj privat]

izomorfism    [Editează]  [Citează] 

Cum demonsrez ca un izomorfism f:Q-Q[x] are forma f(x)=f(1)x.Exista o generalizare a acestui rezultat?


---
anamaria
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
13 Jun 2008, 22:27

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cum demonsrez ca un izomorfism f:Q-Q[x] are forma f(x)=f(1)x.Exista o generalizare a acestui rezultat?


Aceasta aplicatie nu poate fi IZOmorfism caci nu este surjectiva.

In al doilea rand, este vorba despre care structura:
de grup, inel sau spatiu vectorial peste Q ale lui Q si Q[x]?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
13 Jun 2008, 22:27

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cum demonsrez ca un izomorfism f:Q-Q[x] are forma f(x)=f(1)x.Exista o generalizare a acestui rezultat?

Izomorfism sau doar morfism?

ciprifuia
Grup: membru
Mesaje: 155
13 Jun 2008, 22:44

[Trimite mesaj privat]


Scuze ,am uitat sa precizez ,e pt.grup.Mai precis,ca sa dem. ca (Q,+)si(Q[x],+)nu sunt izomorfe,am gasit un rezultat in care se pp.ca exista f:Q-Q[X],f(x)=ax,cu a=f(1).Sau am inteles eu prostii,?ca mi se mai intimpla


---
anamaria
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
14 Jun 2008, 08:21

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Scuze ,am uitat sa precizez ,e pt.grup.Mai precis,ca sa dem. ca (Q,+)si(Q[x],+)nu sunt izomorfe,am gasit un rezultat in care se pp.ca exista f:Q-Q[X],f(x)=ax,cu a=f(1).Sau am inteles eu prostii,?ca mi se mai intimpla

Relatia pe care o scrieti este adevarata. Iata niste detalii mai jos. L-am inlocuit pe x cu t pentru a nu confunda cu nedeterminata polinoamelor.

Fie
un morfism de grupuri, deci f(s+t)=f(s)+f(t) pentru orice s,t rationale. Se demonstreaza succesiv

f(-t)=-f(t)$, pentru orice t rational

f(nt)=nf(t), pentru orice n intreg si orice t rational (inductie dupa n natural si apoi folosim relatia precedenta pentru n negativ)

f(1/q)=f(1)/q, pentru orice q intreg nenul

f(p/q)=(p/q)f(1), pentru orice p,q intregi, q nenul, adica f(t)=tf(1), pentru orice t rational

Din ultima relatie rezulta ca toate polinoamele nenule din imagine lui f au acelasi grad cu polinomul f(1). Deci f nu poate fi surjectiva.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ciprifuia
Grup: membru
Mesaje: 155
14 Jun 2008, 08:35

[Trimite mesaj privat]


Acum arata mai limpede.Dar imi ramaine neclar in cntinuare de ce ,de cate ori caut un izomorfism (de pilda intre grupul maticilor si R ,cu inmultirea)il caut de forma
f(x)=ax.Pot in principiu aplica acelasi rationament, pe care l-ati aplicat Dvs.?


---
anamaria
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
14 Jun 2008, 09:13

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Acum arata mai limpede.Dar imi ramaine neclar in cntinuare de ce ,de cate ori caut un izomorfism (de pilda intre grupul maticilor si R ,cu inmultirea)il caut de forma
f(x)=ax.Pot in principiu aplica acelasi rationament, pe care l-ati aplicat Dvs.?

Ideile de mai sus pot fi transpuse in cazul oricaror grupuri aditive.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58509 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ