Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » o problema cu matrici
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
dadits
Grup: membru
Mesaje: 3
27 May 2008, 11:02

[Trimite mesaj privat]

o problema cu matrici    [Editează]  [Citează] 

Matrice(termeni cunoscuti) Necunoscute Termenul liber(cunoscut)
|a11 a12 0 0 | |x1| |b1|
|a21 a22 0 0 | * |y1| = |b2|
|0 0 b11 b12| |x2| |b3|
|0 0 b21 b22| |y2| |b4|
Pt matricea gen cea de mai sus care ar fi algoritmul de rezolvare pt o matrice de tipul nxn...Va multumesc si sper sa ma puteti ajuta


---
Dadits
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
27 May 2008, 07:39

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Matrice(termeni cunoscuti) Necunoscute Termenul liber(cunoscut)
|a11 a12 0 0 | |x1| |b1|
|a21 a22 0 0 | * |y1| = |b2|
|0 0 b11 b12| |x2| |b3|
|0 0 b21 b22| |y2| |b4|
Pt matricea gen cea de mai sus care ar fi algoritmul de rezolvare pt o matrice de tipul nxn...Va multumesc si sper sa ma puteti ajuta


Matricea este 'diagonala pe blocuri' sau 'bloc diagonala'. Sistemul obtinut poate fi 'spart' in mai multe sisteme liniare ce se rezolva independent. Dar, chiar daca nu facem acest lucru, tot avem metodele clasice ce se invata in clasa a XI-a.

Poate n-am inteles no intrebarea.



---
Euclid
dadits
Grup: membru
Mesaje: 3
27 May 2008, 08:48

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Matricea este 'diagonala pe blocuri' sau 'bloc diagonala'. Sistemul obtinut poate fi 'spart' in mai multe sisteme liniare ce se rezolva independent. Dar, chiar daca nu facem acest lucru, tot avem metodele clasice ce se invata in clasa a XI-a.

Poate n-am inteles no intrebarea.


Multumesc pt raspuns dar ce ma intereseaza este pt o matrice patratica de n coloane si n linii pt o necunoscuta Xn care este formula generala de determinare?


---
Dadits
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
27 May 2008, 09:25

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

Matricea este 'diagonala pe blocuri' sau 'bloc diagonala'. Sistemul obtinut poate fi 'spart' in mai multe sisteme liniare ce se rezolva independent. Dar, chiar daca nu facem acest lucru, tot avem metodele clasice ce se invata in clasa a XI-a.

Poate n-am inteles no intrebarea.


Multumesc pt raspuns dar ce ma intereseaza este pt o matrice patratica de n coloane si n linii pt o necunoscuta Xn care este formula generala de determinare?


Depinde. In cazul fericit in care A este inversabila rezulta
. In caz contrar sistemul echivalent sau nu are solutii (incompatibil) sau are o infinitate (compatibil nedeterminat). Trebuie sa umblam la rangul matricii A, etc, etc.


---
Euclid
dadits
Grup: membru
Mesaje: 3
27 May 2008, 11:02

[Trimite mesaj privat]


Am facut o poza ca sa fie mai clar http://www.filedropper.com/untitled_47...Care este solutia pt Xk si Yk unde k=1....n? Multumesc si imi cer scuze ca nu am fost mai explicit de la inceput.


---
Dadits
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58510 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ