Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » inegalitati demonstrate analitic
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Alexaandra
Grup: membru
Mesaje: 5
13 May 2008, 14:44

[Trimite mesaj privat]

inegalitati demonstrate analitic    [Editează]  [Citează] 

Sa se demonstreze urmatoarele inegalitati:
1)ln(x+1)<x,pentru 0<x<1
2)Sa se arate ca pentru orice x cu proprietatea: 0<x<t<pi/2 avem
cosx/cost>tgx/tgt.


---
Multumesc
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
13 May 2008, 13:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Sa se demonstreze urmatoarele inegalitati:
1)ln(x+1)<x,pentru 0<x<1
2)Sa se arate ca pentru orice x cu proprietatea: 0<x<t<pi/2 avem
cosx/cost>tgx/tgt.

1. Fie
. Derivata ei este :
, pe domeniul de definitie,deci
este strict descrescatoare si pentru ca
,(limita la dreapta in 0) rezulta ca
si de aici inegalitatea ceruta.
2. Inegalitatea :
se mai scrie:
. Consideram functia:
. Derivata ei este:
; pentru orice x din domeniu de definitie, deci functia este strict descrescatoare, de unde:
, adica inegalitatea ceruta.


---
C.Telteu
Alexaandra
Grup: membru
Mesaje: 5
13 May 2008, 13:41

[Trimite mesaj privat]


Am o mica nelamurire:functia f este definita (0,1),de unde este f(0)=0 pentru ca functia nu ati fefinit-o in 0.......sau o definiti si in punctul 0 ca fiind zero?Atunci functia ar fi definita pe [0,1)si ar fi o prelungire in 0 a functiei f definita pe(0,1)?


---
Multumesc
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
13 May 2008, 13:55

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am o mica nelamurire:functia f este definita (0,1),de unde este f(0)=0 pentru ca functia nu ati fefinit-o in 0.......sau o definiti si in punctul 0 ca fiind zero?Atunci functia ar fi definita pe [0,1)si ar fi o prelungire in 0 a functiei f definita pe(0,1)?

Nu terminasem redactarea, dar se poate defini functia si pe [0;1] si atunci are sens f(0).Chiar este mai bine asa. Initial am vrut sa iau alta functie si de aceea am luat intervalul deschis.


---
C.Telteu
Alexaandra
Grup: membru
Mesaje: 5
13 May 2008, 14:13

[Trimite mesaj privat]


Eu v-am intrebat acest lucru pentru ca gasisem in carti o forma mai generala:
Sa zicem se da o functie derivabila pe(a,+infinit)cu valori in R,cu derivata strict pozitiva si cu limita laterala dreapta in punctul a este =0.Demonstratia din carte era asa:functia f este derivabila,f`(x)>0 rezulta functia f este strict crescatoare iar din faptul ca pentru orice x>a rezulta
f(x)>f(a)=0.Si nu stiu de unde este f(a)=0 pentru ca functia era definita numai pe(a,+infinit),adica nu era definita in a.Am constata ca se poate construii prelungirea prin continuitate in punctul 0,si atunci functia astfel obtinuta definita pe[a,+infinit) este continua in a si strict crscatoare pe (a,+infinit)iar de aici conform unei leme rezulta strict crescatoare pe [a,+infinit)Asta inseamna ca pentru x>a rezulta g(x)=f(x)>g(a)=0(g fiind prelungirea prin continuitate a functiei f in punctul a)


---
Multumesc
Alexaandra
Grup: membru
Mesaje: 5
13 May 2008, 14:26

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Eu v-am intrebat acest lucru pentru ca gasisem in carti o forma mai generala:
Sa zicem se da o functie derivabila pe(a,+infinit)cu valori in R,cu derivata strict pozitiva si cu limita lateralala dreapta in punctul a este =0.Demonstratia din carte era asa:functia f este derivabila,f`(x)>0 rezulta functia f este strict crescatoare iar din faptul ca pentru orice x>a rezulta
f(x)>f(a)=0.Si nu stiam de unde este f(a)=0 pentru ca functia era definita numai pe(a,+infinit),adica nu era definita in a.Am constata ca se poate construii prelungirea prin continuitate in punctul 0,si atunci functia astfel obtinuta definita pe[a,+infinit) este continua in a si strict crscatoare pe (a,+infinit)iar de aici conform unei leme rezulta strict crescatoare pe [a,+infinit)Asta inseamna ca pentru x>a rezulta f(x)>g(a)=0(g fiind prelungirea prin continuitate a functiei f in punctul a)

Chiar si la demonstratia din carte la punctul 1 functia era definita pe (0,1),se calcula derivata,se stabilea monotonia si apoi......la urma urmei aparea f(x)<f(O)=0 dar functia nu este definita in o(aici nu inteleg)


---
Multumesc
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
13 May 2008, 14:44

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Eu v-am intrebat acest lucru pentru ca gasisem in carti o forma mai generala:
Sa zicem se da o functie derivabila pe(a,+infinit)cu valori in R,cu derivata strict pozitiva si cu limita lateralala dreapta in punctul a este =0.Demonstratia din carte era asa:functia f este derivabila,f`(x)>0 rezulta functia f este strict crescatoare iar din faptul ca pentru orice x>a rezulta
f(x)>f(a)=0.Si nu stiam de unde este f(a)=0 pentru ca functia era definita numai pe(a,+infinit),adica nu era definita in a.Am constata ca se poate construii prelungirea prin continuitate in punctul 0,si atunci functia astfel obtinuta definita pe[a,+infinit) este continua in a si strict crscatoare pe (a,+infinit)iar de aici conform unei leme rezulta strict crescatoare pe [a,+infinit)Asta inseamna ca pentru x>a rezulta f(x)>g(a)=0(g fiind prelungirea prin continuitate a functiei f in punctul a)

Chiar si la demonstratia din carte la punctul 1 functia era definita pe (0,1),se calcula derivata,se stabilea monotonia si apoi......la urma urmei aparea f(x)<f(O)=0 dar functia nu este definita in o(aici nu inteleg)

La functia de la punctul 1. ia domeniul de definitie [0;1] si nu mai apare problema asta, iar ceea ce spui mai sus ca ai inteles, este foarte bine.


---
C.Telteu
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47507 membri, 58517 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ