Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
ro26
Grup: membru
Mesaje: 166
08 May 2008, 20:23

[Trimite mesaj privat]

unghi diedru    [Editează]  [Citează] 

daca sunt formule cu unghiul diedru,sau teoreme ceva,ca-mi trebui intr-o problema unde tre sa aflu volumul unei piramide si mi se dau unghiul diedru si muchia bazei

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
08 May 2008, 17:44

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
daca sunt formule cu unghiul diedru,sau teoreme ceva,ca-mi trebui intr-o problema unde tre sa aflu volumul unei piramide si mi se dau unghiul diedru si muchia bazei

Banuiesc ca e vorba de unghiul diedru dintre o fata si baza. Daca e asa:
-In triunghiul format de inaltimea piramidei, apotema piramidei si apotema bazei, unghiul dintre cele doua apoteme este unghiul diedru. (Afli mai apotema bazei si apoi...)Cu functiile trigonometrice ale unghiului diedru afli inaltimea piramidei si apotema piramidei.De fapt pentru volum ai nevoie doar de inaltime, pe care o afli cu tg sau ctg.


---
C.Telteu
ro26
Grup: membru
Mesaje: 166
08 May 2008, 17:54

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
daca sunt formule cu unghiul diedru,sau teoreme ceva,ca-mi trebui intr-o problema unde tre sa aflu volumul unei piramide si mi se dau unghiul diedru si muchia bazei

Banuiesc ca e vorba de unghiul diedru dintre o fata si baza. Daca e asa:
-In triunghiul format de inaltimea piramidei, apotema piramidei si apotema bazei, unghiul dintre cele doua apoteme este unghiul diedru. (Afli mai apotema bazei si apoi...)Cu functiile trigonometrice ale unghiului diedru afli inaltimea piramidei si apotema piramidei.De fapt pentru volum ai nevoie doar de inaltime, pe care o afli cu tg sau ctg.

nu,e vorba despre masura unghiului diedru format de 2 fete laterale vecine,egala cu a ,piramida este patrulatera regulata,iar muchia bazei este b.

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
08 May 2008, 20:23

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
nu,e vorba despre masura unghiului diedru format de 2 fete laterale vecine,egala cu a ,piramida este patrulatera regulata,iar muchia bazei este b.

Trebuia sa spui enuntul de prima data, acum nu mai am timp pana duminica seara.
Niste indicatii: Duci perpendicularele din doua varfuri opuse ale bazei pe aceeasi muchie laterala.ele sunt concurente, si formeaza cu diagonala bazei un triunghi isoscel. Unghiul format de aceste perpendiculare este unghiul diedru.din triunghiul isopscel de care am pomenit ducand si inaltimaea lui, cu functii trigonometrice determini toate segmentele de pe figura(mai folosesti eventual si Pitagora). Succes!


---
C.Telteu
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47506 membri, 58516 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ