Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
ro26
Grup: membru
Mesaje: 166
06 May 2008, 15:10

[Trimite mesaj privat]

problema    [Editează]  [Citează] 

Doua sosele sunt perependiculare.O fabrica este situata in interiorul unuia din unghiurile formate de ele,la distantele de 1 km si respectiv 8 km de aceste sosele.Se preconizeaza construirea unui drum rectiliniu de lungime minima, care sa uneasca fabrica cu fiecare din cele doua sosele(drumul nu va trece prin interesectia celor 2 sosele). Ce lungieme va avea drumul?

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
05 May 2008, 21:26

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Doua sosele sunt perependiculare.O fabrica este situata in interiorul unuia din unghiurile formate de ele,la distantele de 1 km si respectiv 8 km de aceste sosele.Se preconizeaza construirea unui drum rectiliniu de lungime minima, care sa uneasca fabrica cu fiecare din cele doua sosele(drumul nu va trece prin interesectia celor 2 sosele). Ce lungieme va avea drumul?


Sa "matematizam" putin problema:luam un sistem de axe in care axele sunt cele doua sosele si originea este intersectia lor.Fabrica va fi punctul F(1,8).Punctele C(0,8) si D(1,0) sunt proiectiile lui F pe axe,Notez cu A si B punctele in care soseaua noua taie axele Ox si Oy. Notez cu x distanta DA.Deci A(1+x,0) si din asemanari de triunghiuri obtinem B(0;8/x+8).Cu teorema lui Pitagora, sau formula distantei dintre doua puncte(care vine tot de la ea), obtinem
. Calculam derivata si obtinem:
Singura radacina a derivatei este x=4 si din tabelul de variatie rezulta ca x=4 este punct de minim al functiei. Pentru acesta gasim


---
C.Telteu
ro26
Grup: membru
Mesaje: 166
06 May 2008, 14:53

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Doua sosele sunt perependiculare.O fabrica este situata in interiorul unuia din unghiurile formate de ele,la distantele de 1 km si respectiv 8 km de aceste sosele.Se preconizeaza construirea unui drum rectiliniu de lungime minima, care sa uneasca fabrica cu fiecare din cele doua sosele(drumul nu va trece prin interesectia celor 2 sosele). Ce lungieme va avea drumul?


Sa "matematizam" putin problema:luam un sistem de axe in care axele sunt cele doua sosele si originea este intersectia lor.Fabrica va fi punctul F(1,8).Punctele C(0,8) si D(1,0) sunt proiectiile lui F pe axe,Notez cu A si B punctele in care soseaua noua taie axele Ox si Oy. Notez cu x distanta MA.Deci A(1+x,0) si din asemanari de triunghiuri obtinem B(0,8/x+8).Cu teorema lui Pitagora, sau formula distantei dintre doua puncte(care vine tot de la ea), obtinem
. Calculam derivata si obtinem:
Singura radacina a derivatei este x=4 si din tabelul de variatie rezulta ca x=4 este punct de minim al functiei. Pentru acesta gasim

dar nu prea am inteles de unde 1+x si 0,8/x,daca se poate mai pe lung
va multumesc

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
06 May 2008, 15:10

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
Doua sosele sunt perependiculare.O fabrica este situata in interiorul unuia din unghiurile formate de ele,la distantele de 1 km si respectiv 8 km de aceste sosele.Se preconizeaza construirea unui drum rectiliniu de lungime minima, care sa uneasca fabrica cu fiecare din cele doua sosele(drumul nu va trece prin interesectia celor 2 sosele). Ce lungieme va avea drumul?


Sa "matematizam" putin problema:luam un sistem de axe in care axele sunt cele doua sosele si originea este intersectia lor.Fabrica va fi punctul F(1,8).Punctele C(0,8) si D(1,0) sunt proiectiile lui F pe axe,Notez cu A si B punctele in care soseaua noua taie axele Ox si Oy. Notez cu x distanta MA.Deci A(1+x,0) si din asemanari de triunghiuri obtinem B(0,8/x+8).Cu teorema lui Pitagora, sau formula distantei dintre doua puncte(care vine tot de la ea), obtinem
. Calculam derivata si obtinem:
Singura radacina a derivatei este x=4 si din tabelul de variatie rezulta ca x=4 este punct de minim al functiei. Pentru acesta gasim

dar nu prea am inteles de unde 1+x si 0,8/x,daca se poate mai pe lung
va multumesc

B(0;8/x+8).Am corectat si sus si am pus in loc de virgula, punct si virgula, ca sa nu mai fie confuzii.Deasemeni era gresit redactatMA=x, trebuia DA=x. Am corectat si asta. Coordonatele lui B(mai precis ordonata)se obtin din asemanarea triunghiurilor BCF si BOA.


---
C.Telteu
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47507 membri, 58516 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ