Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
ro26
Grup: membru
Mesaje: 166
30 Apr 2008, 15:22

[Trimite mesaj privat]

intrebare    [Editează]  [Citează] 

am o problema in care trebuie sa aflu raza la calota sferica,daca mi se da raza la sfera,inaltimea calotei,ce trebuie sa aplic pentru a o afla?

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
25 Apr 2008, 20:27

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
am o problema in care trebuie sa aflu raza la calota sferica,daca mi se da raza la sfera,inaltimea calotei,ce trebuie sa aplic pentru a o afla?

Aplici teorema inaltimii in triunghiul dreptunghic ce are ca ipotenuza diametrul sferei si raza calotei ca inaltime.


---
C.Telteu
ro26
Grup: membru
Mesaje: 166
25 Apr 2008, 21:44

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
am o problema in care trebuie sa aflu raza la calota sferica,daca mi se da raza la sfera,inaltimea calotei,ce trebuie sa aplic pentru a o afla?

Aplici teorema inaltimii in triunghiul dreptunghic ce are ca ipotenuza diametrul sferei si raza calotei ca inaltime.

nu inteleg cum e posibil,scriu problema in intregime poate va fi mai clar:
un corp a fost obtinut dintr-o sfera de raza 2 cm,fiind sectionat de doua plane paralele situate la distanta de 1 cm de la centrul sferei .Determinati volumul corpului obtinut.

Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
25 Apr 2008, 22:29

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
am o problema in care trebuie sa aflu raza la calota sferica,daca mi se da raza la sfera,inaltimea calotei,ce trebuie sa aplic pentru a o afla?


Daca notati O centrul cercului mare si O'centrul unuia dintre cercurile de sectiune, atunci OO' = 1 cm. Notati cu A punctul in care cercul cu centrul in O' atinge sfera. Din triunghiul OAO' in care masura unghiului OO' = 90, OA = 2 cm si OO' = 1 cm, aflati raza cercului de la baza calotei sferice, folosind teorema lui Pitagora.

Inteleg ca aveti de aflat volumul zonei sferice, cuprinsa intre cele doua plane de sectiune, cred ca are aceeasi formula prin care se determina volumul unui butoi de vin, o am, dar trebuie sa o caut,
Natasa



---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
26 Apr 2008, 00:12

[Trimite mesaj privat]


Corpul respectiv este un segment sferic, si volumul lui se calculeaza cu formula: V=pi*h^2(R-h/3), unde R este raza sferei, iar h este inaltimea segmentului sferic (aici este 2).


---
C.Telteu
ro26
Grup: membru
Mesaje: 166
30 Apr 2008, 15:22

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Corpul respectiv este un segment sferic, si volumul lui se calculeaza cu formula: V=pi*h^2(R-h/3), unde R este raza sferei, iar h este inaltimea segmentului sferic (aici este 2).

merci

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58501 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ