Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Descompunerea functiilor rationale
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Alionna1
Grup: membru
Mesaje: 11
08 Apr 2008, 11:23

Descompunerea functiilor rationale    [Editează]  [Citează] 

Ma puteti ajuta cu ceva link unde se prezinta cat decat demonstratia teoremei de descompunere a unei functii rationale in functii rationale simple sau macar vreo idee sa-mi dati daca nu stiti ceva linkuri,ca eu am incercat si am cautat dar nu am gasit.
Va multumesc!


---
Alionna
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
08 Apr 2008, 11:05

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Ma puteti ajuta cu ceva link unde se prezinta cat decat demonstratia teoremei de descompunere a unei functii rationale in functii rationale simple sau macar vreo idee sa-mi dati daca nu stiti ceva linkuri,ca eu am incercat si am cautat dar nu am gasit.
Va multumesc!


Fie p,q doua polinoame prime intre ele. Atunci exista polinoamele a,b astfel incat

Acest lucru rezulta din algoritmul lui Euclid. Prin urmare avem descompunerea

Acest rationament se extinde la un produs arbitrar de polinoame prime intre ele doua cate doua. Deci, peste corpul numerelor reale, orice functie rationala se scrie sub forma

unde numitorii din prima suma sunt puteri de polinoame de gradul I, iar cei din a doua sunt puteri de polinoame ireductibile de gradul doi. Pentru fiecare din acesti termeni aplici in mod repetat teorema impartirii cu rest si obtii descompunerea dorita.


---
Euclid
Alionna1
Grup: membru
Mesaje: 11
08 Apr 2008, 11:23


Multumesc mult .


---
Alionna
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58501 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ