Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Limite de functii.
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Alionna1
Grup: membru
Mesaje: 11
06 Apr 2008, 15:05

Limite de functii.    [Editează]  [Citează] 

*)Sa se arate ca lim cand x tinde la 2 din (x patrat+1)/(x la 3 +2)=1/2 folosind definitia cu epsilon si delta de epsilon.


---
Alionna
Alionna1
Grup: membru
Mesaje: 11
03 Apr 2008, 10:00


Chiar nu are nimeni de pe acest site niciun rationament in a rezolva aceasta problema?Domnilor profesori daca aveti vreo idee m-as bucura sa o vad rezolvata de catre dumneavoastra!


---
Alionna
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
03 Apr 2008, 10:38

[Trimite mesaj privat]

epsilon si delta    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
*)Sa se arate ca lim cand x tinde la 2 din (x patrat+1)/(x la 3 +2)=1/2 folosind definitia cu epsilon si delta de epsilon.

Observam ca

Deoarece pentru 1<x<3 avem

rezulta

Revenind la epsilon si delta, putem afirma asadar faptul ca pentru orice
alegand
obtinem


Dar... revenind in lumea reala, de ce vrem sa calculam limita folosind numai definita, din moment ce avem la dispozitie scule mult mai puternice?


---
Euclid
Alionna1
Grup: membru
Mesaje: 11
03 Apr 2008, 11:02


Domnule profesor Euclid sunt de aceeasi parere cu dumneavoastra in sensul ca sunt alte metode mult mai puternice in a calcula aceasta limita,exceptand definitia cu epsilon si delta,dar totusi daca domnul profesor de analiza matematica ne-a cerut acest lucru trebuie sa ne conformam.Dar v-as intreba ptr o curiozitate personala :aceasta limita poate fi demonstrata cu ajutorul definitiei cu epsilon si delta?A doua intrebare ar fi :limita oricarei functii reale(in particular elementara), intr-un punct de acumulare finit sau infinit
poate fi dovedita folosind definitia cu epsilon si delta de epsilon?Parerea mea ,din cate am studiat eu,ar fi ca nu orice limita de functie reala poate fi dovedita cu ajutorul definitiei cu epsilon si delta de epsilon!Totusi cred ca functile elementare ar capata mai mult teren in acest sens(eu am reusit sa demonstrez cu ajutorul definitiei cu epsilon si delta de epsilon anumite limite de functii elementare) .Chiar va astept cu mult drag raspunsul!


---
Alionna
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
05 Apr 2008, 21:25

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Dar v-as intreba ptr o curiozitate personala :aceasta limita poate fi demonstrata cu ajutorul definitiei cu epsilon si delta?


... Tocmai asta am facut mai sus

[Citat]

A doua intrebare ar fi :limita oricarei functii reale(in particular elementara), intr-un punct de acumulare finit sau infinit
poate fi dovedita folosind definitia cu epsilon si delta de epsilon?Parerea mea ,din cate am studiat eu,ar fi ca nu orice limita de functie reala poate fi dovedita cu ajutorul definitiei cu epsilon si delta de epsilon!Totusi cred ca functile elementare ar capata mai mult teren in acest sens(eu am reusit sa demonstrez cu ajutorul definitiei cu epsilon si delta de epsilon anumite limite de functii elementare) .Chiar va astept cu mult drag raspunsul!


Matematica se construieste pas cu pas. In analiza se incepe cu epsilon si delta, dupa care se ajunge la metoda mai simple. Dar ... ORICE limita la urma urmei poate fi calculata cu eplison si delta.


---
Euclid
Alionna1
Grup: membru
Mesaje: 11
06 Apr 2008, 09:46


Imi cer zcuze domnule profesor euclid dar cred ca am avut ceva eroare la pagina de internet pentru ca nu s-a vazut rezolvarea deloc(mai exact inegalitatile).Acum vad bine rezolvarea.Va multumesc mult pentru raspuns.
As mai avea o intrebare micuta: in rezolvare apare epsilon apartinand (0,1)nu trebuia demonstrat si pentru epsilon mai mare sau egal decat o unitate..........ca sa aratam ca pentru orice numar real strict pozitiv epsilon exista acel delta............poate gresesc,din motivul asta si intreb.


---
Alionna
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
06 Apr 2008, 12:42

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Imi cer zcuze domnule profesor euclid dar cred ca am avut ceva eroare la pagina de internet pentru ca nu s-a vazut rezolvarea deloc(mai exact inegalitatile).Acum vad bine rezolvarea.Va multumesc mult pentru raspuns.
As mai avea o intrebare micuta: in rezolvare apare epsilon apartinand (0,1)nu trebuia demonstrat si pentru epsilon mai mare sau egal decat o unitate..........ca sa aratam ca pentru orice numar real strict pozitiv epsilon exista acel delta............poate gresesc,din motivul asta si intreb.



Acest fapt este automat. Sa zicem ca pentru fiecare
gasim
cu proprietatea ca

Ei bine, daca
alegem de exemplu
(numarul 1/3 poate fi inlocuit cu roice alta constanta subunitara). Atunci


---
Euclid
Alionna1
Grup: membru
Mesaje: 11
06 Apr 2008, 15:05


Acum am inteles.Multumesc mult.


---
Alionna
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47505 membri, 58515 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ