Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cutia cu sugestii » rezolvare probleme
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
roman
Grup: membru
Mesaje: 1
19 May 2007, 19:44

rezolvare probleme    [Editează]  [Citează] 

As vrea ca cei care sunt administratori acestui site sa se gandeasca la ce voi scrie in urmatoarele randuri. Eu cred ca ar fi un gest cugetat ca dupa ce a fost depusa atat de multa munca si atat de mult efort din partea multor elevi si profesori pentru rezolvarea acestor variante care pot ajuta o generatie sa spere la un viitor mai bun deoarece in prezent conditile de a invata matematica ca la carte este foarte dificil, acesta oportunitate oferindu-se doar celor care parintii dispun de fonduri pentru a-si trimite odrasla la pregatire si al doilea lucru important fiind vointa si ambitia de a invata aceasta materie universala.In fine ce voiam sa spun este ca ar fii bine [color=red][/color] pentru a putea fi citite si in word deoarece nu toti avem posibilitatea ca sa studiem raspunsurile si ar fii un lucru bun ca aceste rezolvari sa poata fii editate si sa fie un pic micsorate acest lucru ajutandu-ne sa ne putem inspira putin.
Sper cain curand sa apara si in versiune doc. sau daca exista deja si nu stiu de existenta lor poate sa-mi dea cineva o adresa sau site.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
18 May 2007, 22:18

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
As vrea ca cei care sunt administratori acestui site sa se gandeasca la ce voi scrie in urmatoarele randuri. Eu cred ca ar fi un gest cugetat ca dupa ce a fost depusa atat de multa munca si atat de mult efort din partea multor elevi si profesori pentru rezolvarea acestor variante care pot ajuta o generatie sa spere la un viitor mai bun deoarece in prezent conditile de a invata matematica ca la carte este foarte dificil, acesta oportunitate oferindu-se doar celor care parintii dispun de fonduri pentru a-si trimite odrasla la pregatire si al doilea lucru important fiind vointa si ambitia de a invata aceasta materie universala.In fine ce voiam sa spun este ca ar fii bine [color=red][/color] pentru a putea fi citite si in word deoarece nu toti avem posibilitatea ca sa studiem raspunsurile si ar fii un lucru bun ca aceste rezolvari sa poata fii editate si sa fie un pic micsorate acest lucru ajutandu-ne sa ne putem inspira putin.
Sper cain curand sa apara si in versiune doc. sau daca exista deja si nu stiu de existenta lor poate sa-mi dea cineva o adresa sau site.


Nu inteleg de ce doriti sa folositi Word pentru micsorare. Puteti pus si simplu schimba la zoom in viewer, sau parametrii imprimantei ca sa imprimati cat de mic doriti.

Ca raspuns, rezolvarile ProDidactica nu vor apare in format doc. Este un format care nu se preteaza la editarea de text matematic si noi nu-l folosim.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
18 May 2007, 22:22

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Sper cain curand sa apara si in versiune doc. sau daca exista deja si nu stiu de existenta lor poate sa-mi dea cineva o adresa sau site.


Exista cateva locuri pe Internet unde puteti gasi cateva rezolvari in format doc, majoritatea scrise de mana si scanate. In plus cum toate celelalte situri au abandonat redactarea de rezolvari, mai sunt scapari prin rezolvarile lor. Nu putem recomanda asa ceva.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Kix
Grup: membru
Mesaje: 213
19 May 2007, 12:24

[Trimite mesaj privat]


.


---
x
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
19 May 2007, 17:47

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cred ca domnul Roman nu s-a referit la micsorare prin "zom", ci la o concentrare a informatiilor ce s-a adunate pe paginile Pro-didactica.
Eu am "cheltuit" foarte mult timp si ceva bani pentru a transfoma informatiiloe de pe site intr-o forma utilizabila la catedra.
Tiparind o parte din cele aparute la pro-didactica am consumat trei topuri de hartie, am cumparat doua "INKJET CARTRIDGE" pentru printerul LEXMARC (ultima am reusit sa reincarc cu seringa de sapteori!!!), am umplut 6 dosare mecanice.
Munai solutia pt. M1-1 cantareste 1880 g!!!(aproape 2 kg!!)
Nu regret nici o secunda efortul. Solutiile de la Pro-didactica sunt foarte valoroase in munca mea.
Dar...
Dar nu toti au birotica necesara imprimarii. Nu toti au timp pentru asa ceva. Nu toti considera necesara tiparirea informatiilor.
Realitatea este ca si pentru mine subiectele III si IV sunt mai "importante".
Mi separe ca tocmai aztazi a pus cineva o intrebare cu posibilitatea stergerii unor parti din solutiile Pro-didactica.
Cunosc pretentia de pe prima pagina referitor la multiplicarea nealterata a solutiilor.
Cautarea unor probleme de pe site este cam greoaie. Am incercat sa caut cuvantul "l'Hospital", si am reusit. Am incercat "derivata de ordinul n" si n-am primit nici un raspuns.
Ca sa ma exprim mai scurt: pe situl Pro-Didactica exista un volum foarte mare de probleme drezolvate.Dar ele nu se vad!!!Abia saptamana trecuta am descoperit ca pe paginile PROBLEME apar niste grafice "miscatoare" redactate in Java (mi se pare)care ar fi foarte utile in clasa , dar cum ajung la elevi? Videoproiectoare, Internet, la ora de matematica ???? De unde atati bani?
Ca sa vin si cu o peropunere constructiva:
  • Titlurile articolelor si ainterventiilor ar trebui sa fie mult mai relevantesi nu generalitati de forma:"Ajutor!" , "Problema" etc.
  • Pagina "BACALAUREAT" ar trebui despartite pe M-uri: M1-1, M1-2 etc.
  • Anumite subiecte ajung la peste 10 de pagini. Sarabogdan la CERERI DE PROBLEME a inceput cu PROBLEME si a ajuns la 12 de pagini.Cele 12 pagini contin rezolvari foarte interesante, dar cititorii se uita in general la ultimele interventii(fapt si marcat de patratul galben din fata titlului)
  • Interventiile banale ar trebui sterse.



  • Ca de obicei ridicati niste probleme care stim ca sunt importante pentru multi. Ni le-am notat si pe acestea in lista de lucruri de facut. Nu am gasit insa timpul sa raspundem nici la alte probleme importante pe care le-ati ridicat in trecut si din pacate in acest moment, adica luna mai 2007, toate resursele umane ale ProDidactica sunt concentrate pe finalizarea rezolvarilor variantelor de subiecte la Examenele nationale 2007.

    Va rugam sa intelegeti ca suntem inca in faza [beta] si ceea ce vedeti in acest moment pe pro-didactica.ro este doar inceputul. Cand vom termina cu rezolvarile vom putea sa ne concentram pe numeroasele noastre proiecte care-si asteapta randul (ne lipseste doar timpul). Atunci veti gasi probabil si rezolvarea pozitiva la majoritatea celor de mai sus.



    ---
    Pitagora,
    Pro-Didactician
    Euclid
    Grup: Administrator
    Mesaje: 2659
    19 May 2007, 19:12

    [Trimite mesaj privat]


    Vreau sa spun din capul locului ca suntem extrem de atenti la sugestiile/parerile/criticile voastre. Va incurajam (pentru a cate oara?) sa vi le exprimati. Unele dintre ele le stim, altele ne surprind oarecum.

    In ceea ce priveste cautarea, stim ca trebuie imbunatatita. Inca ne gandim si cum sa reorganizam site-ul. Anumite servicii sunt prea greu de folosit, si in general trebuie sa umblam mult la user-interface. Dar, acest lucru nu se va intampla peste noapte.

    In ceea ce priveste accesibilitatea/selectarea/marimea paginilor, Adobe Acrobat (sau orice pdf reader) ofera aceste servicii in mod nativ.


    ---
    Euclid
    Kix
    Grup: membru
    Mesaje: 213
    19 May 2007, 19:44

    [Trimite mesaj privat]


    .


    ---
    x
    [1]


    Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47505 membri, 58515 mesaje.
    © 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ