Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cutia cu sugestii » Greseli...sau nu?
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
28 Apr 2007, 00:36

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Mai am o nelamurire...Am intalnit la multe subiecte, in probleme gen "Aratati ca sin"x"< /> cos"Y" sau intre sin si sin sau cos si cos...in edu.ro, in culegerea "renumita" cu subiecte rezolvate, propozitii de genul 1 apartine cadranului 1, deci functia sinus e pozitiva, si (acelasi) 1 apartine cadranului 4, deci functia cosinus e negativa => sin1 > cos1 (ceea ce eu stiu ca e fals, pt ca sin0 e 0 iar cos0 e 1, desi sin e crescatoate iar cos descrescatoare, tot cos e mai mare aici!... bine, am si rezolvari concrete, dar care n-am chef sa le insir aici).

Sau in alte rezolvari (si asta s-a intamplat si intr-una dintre ale voastre -69 I) am observat ca pi era considerat 3,14 si nu un unghi, care in grade inseamna 180 si se ajungea la afirmatii absurde de genul celei de mai sus. In matematica pe care o stiu eu functiile sinus, cosinus se aplica unor argumente ce reprezinta grade si am inteles ca atunci cand se scrie sin4 se refera la sinus de 4 grade, ori din rezolvarile pe care le-am vazut eu se intelege sinus de numarul 4 , iar pi mai mic decat 4 deci sin4 < sinpi.

imi spune si mie cineva cum sta treaba cu adevarat, pt ca din cauza acestor culegeri cu rezolvari am inceput sa ma indoiesc de cunostintele mele de matematica si nu prea imi place....

Unghiurile nu se masoara NICIODATA in grade. Daca un unghi este masurat in grade, OBLIGATORIU trebuie sa aiba unitatea de masura. De exemplu:
este sinusul calculat in
iar
este sinusul calculat in
.

Se naste intrebarea naturala: de ce sa renuntam la acele grade? Raspunsul este: pentru ca acel sistem de masura este o conventie absolut arbitrara, cam de genul "cotului" egiptean, cand lungimea antebratului faraonului era data ca unitate de masura pentru distante.

Ce inseamana
?? Foarte simplu: este lungimea unui semicerc de raza unu. Convenim atunci sa masuram unghiurile in felul urmator:

Masura unui unghi = lungimea arcului subantins de acel unghi pe un cerc de raza unu

TOATE formulele clasice de analiza calculeaza functiile trigonometrice folosind acest tip de masuratoare. Este, de altfel, cel mai natural mod de a parametriza o curba; vei invata despre asta in primul sau al doilea semestru de facultate.


---
Euclid
YRene
Grup: membru
Mesaje: 16
28 Apr 2007, 00:46

[Trimite mesaj privat]


Sincer....n-am inteles mare lucru...
Dar am inteles ceva, si anume ca unghiurile nu se masoara in grade, dar aceste grade pe care le stim noi se refera defapt la radian/180, la asta v-ati referit?Daca am inteles bine, atunci ce inseamna sin4? sin 4 inmultit pi/180 ?(am intrat in ceata)
Daca pi este lungimea unui semicerc de raza unu, atunci eu nu mai inteleg functiile sin , cos si respectiv arcsin si arccos.Va rog explicati...


YRene
Grup: membru
Mesaje: 16
28 Apr 2007, 00:58

[Trimite mesaj privat]


Cat despre facultate...respect matematica destul incat sa o feresc de persoane ca mine...

YRene
Grup: membru
Mesaje: 16
28 Apr 2007, 01:09

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Daca pi este lungimea unui semicerc de raza unu, atunci eu nu mai inteleg functiile sin , cos si respectiv arcsin si arccos.Va rog explicati...



Cred ca am inteles....daca unghiul este lungimea arcului de cerc delimitat de cele doua laturi, atunci sinusul este proiectia capetelor arcului respectiv pe axa sinusului, si restul la fel, nu?

Dar tot mai am nevoie sa imi explicati ce inseamna sin4 si in general sinx fara grade).

crinutzzza
Grup: membru
Mesaje: 2
07 May 2007, 15:18

[Trimite mesaj privat]


Am descoperit o mica greseala: M1-1, varianta 45 ,subiectul 1 roman ,punctul b.rasp corect ar fi 1+1+1+10 supra radical din 4la patrat +3la patrat + 2 la patrat.Nu vreau sa o luati in nume de rau ,consider ca ceea ce ati facut pt noi,cei de-a 12-a este sublim,multe multumiri si sa va dea Dumnezeu sanatate tuturor celor care ne-ati ajutat neconditionat!!!Sper ca am fost un pic de ajutor :P

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
07 May 2007, 17:36

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am descoperit o mica greseala: M1-1, varianta 45 ,subiectul 1 roman ,punctul b.rasp corect ar fi 1+1+1+10 supra radical din 4la patrat +3la patrat + 2 la patrat.

Rezolvarea noastra este totusi corecta. Revedeti formula pe care o folositi. Este scrisa si la inceputul rezolvarii noastre.

Ca sa va dati seama ca nu folositi formula buna, incercati sa calculati distanta de la origine la acea dreapta.

[Citat]
Nu vreau sa o luati in nume de rau ,...

Absolut de loc. Va multumim tuturor celor care ne indicati "scaparile" noastre din rezolvari.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
YRene
Grup: membru
Mesaje: 16
07 May 2007, 23:25

[Trimite mesaj privat]


la var 35 II 2 e integrala nedefinita nu ar fi trebuit sa dea -xe(la puterea -x)-e(la pueterea -x) ?
Poate am gresit eu...din nou

YRene
Grup: membru
Mesaje: 16
07 May 2007, 23:27

[Trimite mesaj privat]


mi eimi da rezlutatul final 1.

crinutzzza
Grup: membru
Mesaje: 2
09 May 2007, 17:27

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Am descoperit o mica greseala: M1-1, varianta 45 ,subiectul 1 roman ,punctul b.rasp corect ar fi 1+1+1+10 supra radical din 4la patrat +3la patrat + 2 la patrat.

Rezolvarea noastra este totusi corecta. Revedeti formula pe care o folositi. Este scrisa si la inceputul rezolvarii noastre.

Ca sa va dati seama ca nu folositi formula buna, incercati sa calculati distanta de la origine la acea dreapta.

[Citat]
Nu vreau sa o luati in nume de rau ,...

Absolut de loc. Va multumim tuturor celor care ne indicati "scaparile" noastre din rezolvari.


Gata, m-am prins, gresala mea! Imi cer scuze :"> !!!

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
09 May 2007, 17:57

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
la var 35 II 2 e integrala nedefinita nu ar fi trebuit sa dea -xe(la puterea -x)-e(la pueterea -x) ?
Poate am gresit eu...din nou

Care M1_1, M1_2, M2, care subpunct?


---
Pitagora,
Pro-Didactician


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58528 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ