Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cutia cu sugestii » Greseli...sau nu?
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
YRene
Grup: membru
Mesaje: 16
09 May 2007, 18:33

[Trimite mesaj privat]

Greseli...sau nu?    [Editează]  [Citează] 

Am propus acest subiect pentru cei care gasesc raspunsuri , in rezolvarile pe care le aveti pe site, pe care le considera gresite. Astfel, fie chiar sunt greseli si voi puteti sa le corectati, fie explicati de ce este asa rezolvarea.OK?

YRene
Grup: membru
Mesaje: 16
01 Apr 2007, 18:43

[Trimite mesaj privat]

m1-1v16f    [Editează]  [Citează] 

Si am sa incep eu...
In varianta m1_1v16f, subiectul II, punctul 2 e) raspunsul este e-cos1, nu ar trebui sa fie e-1-cos1, intrucat e la puterea 0 este 1?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
01 Apr 2007, 19:07

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Si am sa incep eu...
In varianta m1_1v16f, subiectul II, punctul 2 e) raspunsul este e-cos1, nu ar trebui sa fie e-1-cos1, intrucat e la puterea 0 este 1?


L-ati uitat pe cos 0=1. Raspunsul nostru este corect!




---
Pitagora,
Pro-Didactician
YRene
Grup: membru
Mesaje: 16
01 Apr 2007, 20:39

[Trimite mesaj privat]


[Citat]


Am inteles...aveti dreptate...mercik!

Si inca ceva...poate ma puteti lamurii de ce "limita clasica" de la punctul e) al aceluiasi exercitiu este egala cu 1? yo nu inteleg...adica lim cand x->0 din (sinx)/x?

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
01 Apr 2007, 21:37

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Si inca ceva...poate ma puteti lamurii de ce "limita clasica" de la punctul e) al aceluiasi exercitiu este egala cu 1? yo nu inteleg...adica lim cand x->0 din (sinx)/x?

Limita este nedeterminata de tipul
deci putem folosi regula lui l'Hopital:


---
Euclid
Kix
Grup: membru
Mesaje: 213
02 Apr 2007, 06:29

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Si inca ceva...poate ma puteti lamurii de ce "limita clasica" de la punctul e) al aceluiasi exercitiu este egala cu 1? yo nu inteleg...adica lim cand x->0 din (sinx)/x?


Eu inteleg multe lucruri din aceasta intrebare. Dar cuvintele "al aceluiasi exercitiu" nicicum nu inteleg. In varianta 016 nici vorba de asa limita.


---
x
YRene
Grup: membru
Mesaje: 16
02 Apr 2007, 14:13

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Eu inteleg multe lucruri din aceasta intrebare. Dar cuvintele "al aceluiasi exercitiu" nicicum nu inteleg. In varianta 016 nici vorba de asa limita.


De fapt aveam o intrebare la varianta 17, dar m-am prins singura si nu mai era nevoie, asa ca am sters-o si am lasat-o pe cealalta, fara sa mai citesc " al aceluiasi exercitiu"...intelegi?...oricum, am inteles explicatia pentru exercitiu...merci muuuult!

YRene
Grup: membru
Mesaje: 16
22 Apr 2007, 17:32

[Trimite mesaj privat]


Am din nou o intrebare...De ce ( ln|x+1| )/x, cand x tinde spre infinit, este 0? N-am prea invatat limetele, dar acum trebuie!


YRene
Grup: membru
Mesaje: 16
22 Apr 2007, 18:23

[Trimite mesaj privat]


gata, am inteles...iar nedeterminare de tipul infinit pe infinit, si aplicam regula lui l'Hopital si gata....Asa e , nu?

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
22 Apr 2007, 19:04

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
gata, am inteles...iar nedeterminare de tipul infinit pe infinit, si aplicam regula lui l'Hopital si gata....Asa e , nu?

Da!


---
Euclid
YRene
Grup: membru
Mesaje: 16
28 Apr 2007, 00:13

[Trimite mesaj privat]


Mai am o nelamurire...Am intalnit la multe subiecte, in probleme gen "Aratati ca sin"x"< /> cos"Y" sau intre sin si sin sau cos si cos...in edu.ro, in culegerea "renumita" cu subiecte rezolvate, propozitii de genul 1 apartine cadranului 1, deci functia sinus e pozitiva, si (acelasi) 1 apartine cadranului 4, deci functia cosinus e negativa => sin1 > cos1 (ceea ce eu stiu ca e fals, pt ca sin0 e 0 iar cos0 e 1, desi sin e crescatoate iar cos descrescatoare, tot cos e mai mare aici!... bine, am si rezolvari concrete, dar care n-am chef sa le insir aici).

Sau in alte rezolvari (si asta s-a intamplat si intr-una dintre ale voastre -69 I) am observat ca pi era considerat 3,14 si nu un unghi, care in grade inseamna 180 si se ajungea la afirmatii absurde de genul celei de mai sus. In matematica pe care o stiu eu functiile sinus, cosinus se aplica unor argumente ce reprezinta grade si am inteles ca atunci cand se scrie sin4 se refera la sinus de 4 grade, ori din rezolvarile pe care le-am vazut eu se intelege sinus de numarul 4 , iar pi mai mic decat 4 deci sin4 < sinpi.

[b][/b]imi spune si mie cineva cum sta treaba cu adevarat, pt ca din cauza acestor culegeri cu rezolvari am inceput sa ma indoiesc de cunostintele mele de matematica si nu prea imi place....



Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47506 membri, 58516 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ