Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cutia cu sugestii » intrebare
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
alexmath
Grup: membru
Mesaje: 210
04 Jun 2012, 04:18

[Trimite mesaj privat]

intrebare    [Editează]  [Citează] 

De ce majoritatea celor de pe forum prefera sa foloseasca codul LaTex, in loc sa foloseasca un program mult mai simplu de utilizat ce foloseste aproape toate simbolurile din LaTex? Mi se pare mult mai usor de folosit programul mathtype.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
04 Jun 2012, 04:18

[Trimite mesaj privat]


Cei ce folosesc latex sunt din pacate in minoritate pe aceasta pagina.
Toate eforturile de a converti pe cei ce nu au vazut LaTeX niciodata la a incerca sa il foloseasca sunt deja mult prea mari in comparatie cu telul declarat al paginii. Personal consider ca LaTeX-ul poate ajuta mult la disciplinarea scrierii.
"Culegerea de simboluri" nu este tocmai un lucru care sa-l ajute pe cel ce raspunde la un mesaj. In plus, CUM sa se plaseze intr-un mod cat se poate de simplu un astfel de cules in ceea ce avem aici cand se apasa pe acel [Citeaza] ?
Si cum se pot salva cat se poate de simplu aceasta informatie intr-o banca de date?

Este cumva MathType parte din OpenSource?
http://en.wikipedia.org/wiki/MathType
http://www.ehow.com/list_6370631_alternatives-mathtype.html

Tinerea unui site nu este tocmai un lucru simplu.
Daca cel ce ia decizia de arhitectura a unei banci de date (care coordoneaza aici toate miscarile, securitatea, separarea de continut si prezentare...) considera ca folosirea de LaTeX este suficienta, trebuie sa se aduca argumente pentru "extinderi". Eu urasc culegerea de text dintr-o icoana, acest lucru este comod, provoaca dependenta, in orice caz nu ajuta la formarea unui ochi estetic de paginare a matematicii. Pe calculatoarele mele se afla doar Linux... iar MathType se pare ca ma omite complet.

Sa facem insa un test de efort.
Care formula se culege mai repede decat se tipareste?


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ