Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cutia cu sugestii » manuale-teste
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
fostprof
Grup: membru
Mesaje: 1
30 Jan 2007, 19:38

[Trimite mesaj privat]

manuale-teste    [Editează]  [Citează] 

nu am apucat sa parcurg tot site-ul (dar pana cum imi place), asa ca scuzati eventuala repetitie.

am constatat ca profesorii (multi dintre ei) nu acorda nici o importanta problemelor din manual; practic, se folosesc tot felul de culegeri pentru tema, ignorandu-se manualul

de aceea, as propune (daca o fi sa ajunga la urechile cui trebuie) sa se realizeze o legatura (prin includerea unora) intre lista subiecte si problemele din manuale pentru a stimula parcurgerea acestora.

ps1 este suficient ca un elev sa stie sa rezolve manualul pentru a lua 10 la teste ?

ps2 propunere valabila si pentru viitoarele teze cu subiecte unice


Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
30 Jan 2007, 19:38

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
nu am apucat sa parcurg tot site-ul (dar pana cum imi place), asa ca scuzati eventuala repetitie.

am constatat ca profesorii (multi dintre ei) nu acorda nici o importanta problemelor din manual; practic, se folosesc tot felul de culegeri pentru tema, ignorandu-se manualul

de aceea, as propune (daca o fi sa ajunga la urechile cui trebuie) sa se realizeze o legatura (prin includerea unora) intre lista subiecte si problemele din manuale pentru a stimula parcurgerea acestora.


Salutam initiativa d-voastra, dar cum sunt mai multe manuale folosite acum in Romania ne temem ca nu avem cum noi PRODIDACTICA sa facem aceast legatura intre subiecte si manuale. Ne-ar lua mult prea mult timp si foarte multa lume asteapta rezolvarile variantelor. Am propune ca intreaga comunitate de utilizatori sa ne unim fortele in acest sens si oricine doreste sa puna aici "legaturile" pe care le-a observat.

[Citat]

ps1 este suficient ca un elev sa stie sa rezolve manualul pentru a lua 10 la teste ?

Daca nu ar fi existat ultimele puncte de la subiectele III si IV, poate era posibil. In aceste conditii, personal nu cred ca este posibil (poate cu exceptia unor genii nedescoperite inca)!

[Citat]

ps2 propunere valabila si pentru viitoarele teze cu subiecte unice
Subscriem.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47506 membri, 58516 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ