Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » Rezolvari
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
freelive
Grup: membru
Mesaje: 86
12 Mar 2007, 20:16

[Trimite mesaj privat]

Rezolvari    [Editează]  [Citează] 

Salut !

Am venit si eu pe aici , si nu am ezitat sa-mi dau cu parerea si sa pun cateva intrebari .

Anul asta e o mare sansa si in acelasi timp o mare "aberatie" pentru elevi .Daca stii sa te descurci , ai putea sa iei o nota mare .

Intrebare : cam pe cand , afisati rezolvarile la subiectele de la matematica ( M1 1 ) . Eu ma gandeam ca pot fi afisate si secvential . Astazi 20 , maine 2 , etc .. Nu sa mai astepte elevu` o luna , pana se rezolva toate . Oricum , trebuie sa apara cat mai repede ( eu nu ma grabesc ).

Personal , elev in clasa 12-a , m-am apucat sa rezolv problemele la matematica . Sincer , fiind la inceput , pana imi intru in mana , imi amintesc formulele / ideile / metodele de calcul , voi da mereu peste multe nedumeriri , subiecte pe care nu stiu sa le fac . Sau acum nu am idee . Pe masura ce avansez , acestea se vor repeta , si desigur cu practica de la atatea subiecte , nu voi avea problema.

Intrebare : sa zicem ca nu stiu cum sa rezolv un sub-punct , subiect intreg , si as dori sfaturi , unde ma adresez ? Totusi dupa parerea mea , e mult mai bine sa le rezolve elevul cu manuta lui , si apoi sa se uite la rezolvari : mi-a dat bine ? Si in caz ca nu stie , se uita cum "se face" , apoi "intelege" , nu toceste . E cam greu sa tocesti 100 de variante , dar nu imposibil.

Eu ma gandesc , ca un elev care a trecut prin matematica ( si o stie , chiar daca nu-si mai aminteste totul , ca doar nu e robot ) , poate sa ia o nota mare la matematica , chiar 10 . Si eu sper , speranta moare ultima .

Deci sper ca o sa lucram impreuna , si voi gasi cat mai multi voitori de o nota mare . Nu nota conteaza , cat sa intelegi .

Toate cele bune !


---
Optimism is an occupational hazard of programming: feedback is the treament. (Kent Beck)
Bac 2007 - 9,40
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
16 Jan 2007, 16:46

[Trimite mesaj privat]


Buna freelive! Bun venit!

Afacere rara, cand cineva se da de gol ca nota nu conteaza!
Intreaba, ca daca cineva din jur stie raspunsul si are ceva timp liber
in zilele astea (in care inainte sa dai un raspuns matematic trebuie sa-ti intrebi avocatii) in care oamenii se plang ca trebuie sa dea o suta de click-uri
si sa trimita o suta de pagini la imprimanta,
va raspunde imediat!

Pentru mine, a discuta mate' e un ``sport alpin'',
a raspunde la intrebari organizatorice, ceva subacvatic... (nu inot bine)

Asadar: Cu x-ul inainte!
****.-.
**.-..|
*-..|.|
|.|.|.| ___
|.|.|.|/._.\ ___
|......./o\_'||.'.o.`.
|.......\=/ /|| `---'
*\......___//..\
**\____/...(`__')
*******///////\\\\\\\
********`--.____.--' La reve' !
***********************************


---
df (gauss)
serenity25
Grup: membru
Mesaje: 5
12 Mar 2007, 20:16

[Trimite mesaj privat]


ce sa spun si eu...ca intotdeauna Onuza cea mica blonda si grasa scuipa tot ce are pe limba.mai sunt 15 saptamani fix pana pe 25 iunie.aceasta zi are 2 semnificatii pt mine.in acea zi este proba orala la romana si cum eu sunt pe la L intru in prima zi mai dupa-masa...a doua semnificatie e ca acum vreo 19 ani in ziua de 25.06 la 6:25 mama se chinuia sa ma aduca pe lume...deci...o sa imi vina sa rad dar in acelasi timp si sa plang.cu matematica stau cam prost...nu stiu dc am lucrat 50 de probleme la matematica in 4 ani de liceu...si uite ca m-am apucat asa usor sa mai fac niste probleme...din variante...auleu nu va imaginati ce speriata sunt...am descoperit ca nu stiu ffff multe lucruri...dar durerea cea mai mare e ca nu am niciun chef sa lucrez la mate...am urat materia asta de mica...nu vreau sa jignesc pe nimeni...ca doar gusturile nu se discuta...dar...dc imi puteti dc uns fat sa gasesc o solutie pt a prinde "pofta" de matemtaica....v-as fi tare recunoscatoare....va multumesc din suflet


---
eu sunt onuza cea mica si grasa :P
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47505 membri, 58515 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ