Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » var 5 sub 3d?m11
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
clauso2000
Grup: membru
Mesaje: 20
09 May 2007, 18:37

[Trimite mesaj privat]

var 5 sub 3d?m11    [Editează]  [Citează] 

puteti sa-mi explicati mai pe larg la v5 subIII PCTd?nu inteleg ce calcule fac cei de pe edu de ajung la abc=b la puterea a treia=2a la puterea a treia.cum adica il reduc pe radical de ordin 3 din 4?eu nu ajung nici cum la relatia lor.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
05 May 2007, 08:24

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
puteti sa-mi explicati mai pe larg la v5 subIII PCTd?nu inteleg ce calcule fac cei de pe edu de ajung la abc=b la puterea a treia=2a la puterea a treia.cum adica il reduc pe radical de ordin 3 din 4?eu nu ajung nici cum la relatia lor.






Scazand relatiile avem
.

Daca cele doua paranteze sunt nenule (nu se poate sa fie doar una!) atunci
. Contradictie.

Deci
. Atunci





Din cele doua relatii de mai sus rezulta
.
Daca
atunci
. Contradictie.

Deci a=0. Atunci din relatia de mai sus rezulta b=0 si in final din oricare din relatiile de la inceput, avem si c=0.

Sa intelegem ca nu v-a placut rezolvarea pro-didactica si o preferati pe aceasta de pe edu.ro?



---
Pitagora,
Pro-Didactician
clauso2000
Grup: membru
Mesaje: 20
09 May 2007, 12:19

[Trimite mesaj privat]

MULTUMESC FRUMOS    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
[Citat]
puteti sa-mi explicati mai pe larg la v5 subIII PCTd?nu inteleg ce calcule fac cei de pe edu de ajung la abc=b la puterea a treia=2a la puterea a treia.cum adica il reduc pe radical de ordin 3 din 4?eu nu ajung nici cum la relatia lor.






Scazand relatiile avem
.

Daca cele doua paranteze sunt nenule (nu se poate sa fie doar una!) atunci
. Contradictie.

Deci
. Atunci





Din cele doua relatii de mai sus rezulta
.
Daca
atunci
. Contradictie.

Deci a=0. Atunci din relatia de mai sus rezulta b=0 si in final din oricare din relatiile de la inceput, avem si c=0.

Sa intelegem ca nu v-a placut rezolvarea pro-didactica si o preferati pe aceasta de pe edu.ro?





VA MUTUMESC FRUMOS PT RASPUNS ;NU VREAU SA MA INTELEGETI GRESIT,NU ESTE VB CA NU MI-A PLACUT REZOLVAREA DE PE PRO-DIDACTICA....IMI PLACE (PT MINE)SA STIU MAI MULTE VARIANTE DE REZOLVARE A UNEI PROBLEME;ASA IMI POT FORMA O IMAGINE DE ANSAMBLU,RETIN MAI BINE ANUMITE ASPECTE ALE PROBLEMEI.

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
09 May 2007, 18:37

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

VA MUTUMESC FRUMOS PT RASPUNS ;NU VREAU SA MA INTELEGETI GRESIT,NU ESTE VB CA NU MI-A PLACUT REZOLVAREA DE PE PRO-DIDACTICA....IMI PLACE (PT MINE)SA STIU MAI MULTE VARIANTE DE REZOLVARE A UNEI PROBLEME;ASA IMI POT FORMA O IMAGINE DE ANSAMBLU,RETIN MAI BINE ANUMITE ASPECTE ALE PROBLEMEI.

Pitagora a glumit pe jumatate. Partea serioasa a acelei propozitii trebuie inteleasa in felul urmator: suntem foarte interesati de parerile voastre critice si nu ne suparam, oricat de dure ar fi.


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58501 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ