Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » var 17
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
02 May 2007, 23:34

[Trimite mesaj privat]

var 17    [Editează]  [Citează] 

II 1. d) inteleg ca avem 20 de moduri de a alege prima si ultime cifra pare, dar nu inteleg de ce cifrele situate pe pozitiile doi si trei se pot alege in aranjamente de 10 luate cate 2+10=100 moduri - de ce mai trebuie si adunat 10???

Kix
Grup: membru
Mesaje: 213
02 May 2007, 17:04

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
II 1. d) inteleg ca avem 20 de moduri de a alege prima si ultime cifra pare, dar nu inteleg de ce cifrele situate pe pozitiile doi si trei se pot alege in aranjamente de 10 luate cate 2+10=100 moduri - de ce mai trebuie si adunat 10???

La edu.ro scrie numai rezultatul "2000"
La Pro-didactica V17 nu este rezolvata.
De unde ai luat idea de a aplica aranjamentele?
Nu se aplica in aceasta problema nici un fel de aranjamente!!!
Cele doua cifre din mijloc se pot alege in 10x10=100 de moduri.(Exista zece cifre:0,1,...,9)


---
x
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
02 May 2007, 23:34

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

La edu.ro scrie numai rezultatul "2000"
La Pro-didactica V17 nu este rezolvata.
De unde ai luat idea de a aplica aranjamentele?
Nu se aplica in aceasta problema nici un fel de aranjamente!!!
Cele doua cifre din mijloc se pot alege in 10x10=100 de moduri.(Exista zece cifre:0,1,...,9)


eu am salvate pe calculator rezolvarile celor 100 de variante, de pe edu luate, ce-i drept le am de multa vreme si acolo la acest punct scrie:
4*(Aranjamente de 10 luate cate 2)*5=1800 de numere, deci rezultatul de acolo este 1800;
dar m-am uitat si in cartea unui amic cu rezolvari si acolo e o explicatie de vreo 5 randuri, insa ceea ce mi se pare mie mai important referitor la acele aranjamente nu precizeaza nimica; zice doar ca cifrele situate pe pozitiile doi si trei se pot alege in Aranjamente de 10 luate cate 2 =100 moduri;

insa adevarul e ca se complica cu aranjamentele; e mult mai simplu asa cum mi-ati explicat dumneavoastra (sau "tu"-n-as vrea sa ma adresez cu dvs la cineva care nu-i place sau invers :D) ; nu stiu de ce nu m-am gandit si eu la asta ca ideea nu e grea-ei, da daca nu mi-a venit; eu eram orbit de acele aranjamente (sigur ca merge si cu ele da nu stiu eu cum -poate se ofera careva sa-mi explice si faza cu aranjamentele)
akuma am inteles de ce avem 100 si de ce rezultatul e 2000!
Multumesc !
Inca o chestie pe care am inteles-o!
E fain sa inveti asa- intrebandu-i pe altii,...si atunci cand poti, sa ajuti la randul tau si pe altii!
Respect!

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58501 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ