Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » politehnisti
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
happygirl
Grup: membru
Mesaje: 139
06 Jun 2007, 20:09

[Trimite mesaj privat]

politehnisti    [Editează]  [Citează] 

sunteti careva care vreti in domeniu asta? ;

si..o parere m'ar ajuta mult...
dak autorii rezolvarilor de probleme ar putea sa'mi spuna diferenta gradului de dificultate intre BAC si Admitere...asta in cazu in care este una....


---
'logarithm' and 'algorithm' are permutations!!!
happygirl
Grup: membru
Mesaje: 139
24 Apr 2007, 22:22

[Trimite mesaj privat]


BAC M1-1


---
'logarithm' and 'algorithm' are permutations!!!
happygirl
Grup: membru
Mesaje: 139
26 Apr 2007, 21:53

[Trimite mesaj privat]


no one??
interesant!!! ))))))


---
'logarithm' and 'algorithm' are permutations!!!
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
26 Apr 2007, 22:13

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
sunteti careva care vreti in domeniu asta? ;

si..o parere m'ar ajuta mult...
dak autorii rezolvarilor de probleme ar putea sa'mi spuna diferenta gradului de dificultate intre BAC si Admitere...asta in cazu in care este una....

Problemele de admitere de la Poli sunt mai grele, dar in cazul in care sunt puse in teste grila, sunt mai usoare. Asta pentru ca de cele mai multe ori se pot elimina variantele incorecte... Totusi, la teste grila, esti pus(a) in situatia sa primesti totul sau nimic, din pacate nu poti primi un punctaj intermediar.

Cand am lansat site-ul noi ne-am gandit la doua tipuri de intrebare "grila": primul tip, cel clasic, necesita un singur raspuns. Noi punctam partial raspunsurile care sunt partial corecte. Un alt tip este raspunsul multiplu, in care poti bifa unul, niciunul sau mai multe raspunsuri ("care din urmatoarele raspunsuri sunt adevarate?".

Un alt tip de raspuns (in curs de implementare) este raspunsul "liber". Ti se cere, de exemplu, sa derivezi o anumita functie. Raspunsul tau (ex. "3*X^2+sin(x)" este evaluat in mod automat de sistem.

Inchei cu o parere pur personala. Recomand cu caldura Politehnica daca intentionezi sa urmezi o disciplina mai tehnica. Daca te orientezi spre calculatoare, Universitatea iti ofera un bagaj matematic mult mai larg, dar care nu-ti va fi de folos decat daca vei depasi stadiul de simplu programator. Altfel, tot Politehnica e mai potrivita. Ca domeniu de viitor, orice are legatura cu biologia ar fi f. interesant... personal am terminat matematica si ca elev am fost spectaculos de slab la chimie!


---
Euclid
happygirl
Grup: membru
Mesaje: 139
26 Apr 2007, 23:26

[Trimite mesaj privat]


ce tareee...
multumesc frumos EUclid
la un profil real..de unde sa le stim pe toate la nivel inalt...
"prea" imposibil :P


---
'logarithm' and 'algorithm' are permutations!!!
kry
Grup: membru
Mesaje: 30
05 Jun 2007, 22:57

[Trimite mesaj privat]


... eu sunt intr-o mare dilema ( ca absolvent al clasei a XII-a ) ... nu prea stiu ce sa aleg ... mate ( Babes Cluj ) sau Automatizari/Calculatoare ( UTC ) ... stiu ca pare copilaresc/ridicol dar va rog dati-mi cateva recomandari/sfaturi ( ok , inteleg ca pana la urma e tot decizia mea ... dar vreau sa vad cateva pareri ) . Abia acum in a XII-a cand m-am apucat de invatat ptr. bac mi-am dat seama ca sunt pasionat de matematica ( nu stiu daca nu cumva e prea tarziu ... ) si la Automatizari/Calculatoare nu prea stiu ce se face ...
Asa ca va rog calduros ... un sfat ... o idee ... o sugestie


---
just me ...
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
05 Jun 2007, 23:53

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
... eu sunt intr-o mare dilema ( ca absolvent al clasei a XII-a ) ... nu prea stiu ce sa aleg ... mate ( Babes Cluj ) sau Automatizari/Calculatoare ( UTC ) ... stiu ca pare copilaresc/ridicol dar va rog dati-mi cateva recomandari/sfaturi ( ok , inteleg ca pana la urma e tot decizia mea ... dar vreau sa vad cateva pareri ) . Abia acum in a XII-a cand m-am apucat de invatat ptr. bac mi-am dat seama ca sunt pasionat de matematica ( nu stiu daca nu cumva e prea tarziu ... ) si la Automatizari/Calculatoare nu prea stiu ce se face ...
Asa ca va rog calduros ... un sfat ... o idee ... o sugestie

In alte tari, nu exista aceasta despartire artificiala intre Politehnica si Universitate. In mod normal, intr-un oras (Cluj, de exemplu) ele ar trebui sa fie sub o singura palarie (nu cate un rand de rectori/prorectori/birocrati pentru fiecare). In aceasta situatie, incepi cursurile si ai cam doi-trei ani la dispozitie ca sa te lamuresti in ce directie vrei sa mergi. Cursurile de baza din primii doi ani sunt in mare majoritate tot aceleasi.

Revenind la situatia reala:
Daca intentionezi sa afli cum se construieste chiar si o cutie de chibrite, du-te la Poli. In caz contrar, poti sa mergi la Mate-Info, sau chiar Matematica. Ce faci acolo iti va folosi mai departe (stim ca aceasta opinie este in contradictie cu opinia majoritatii; citeste si respunsul nostru de mai sus). Evident, depinde ce vei face. N-are rost sa urmezi matematica daca vei fi simplu programator.

Ia-o ca o parere personala. De fapt, chiar trateaza-ne sfatul cu mare circumspectie!!!!!!!!!


---
Euclid
kry
Grup: membru
Mesaje: 30
06 Jun 2007, 19:10

[Trimite mesaj privat]


Se pare ... ca un lucru ( poate mic pentru omenire , dar mare pentru mine :D ) a hotarat ...
Dupa ce am aruncat o privire pe un forum ( artofproblemsolving ) si am vazut problemele de olimpiada propuse si rezolvate acolo ( de elevi , probabil de aceeasi varsta cu mine ) - nu ca mi s-ar parea extraordinar de grele , dar totusi timpul "nu cred ca mai are rabdare " adica cred ca este o cantitate de informatie prea mare de recuperat de catre mine , pentru a-i ajunge pe acei elevi/oameni ... desigur asta in masura in care as fi vrut sa incerc matematica ( pura ) - dar nu pentru a deveni un simplu profesor de liceu ... gandul meu era mai departe spre universitati/facultati ... ... - mi-am dat seama ca o alegera mai buna ar fi totusi politehnica unde se ia totul de la zero ( nu chiar totul , dar in general ... ) ...


---
just me ...
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
06 Jun 2007, 20:00

[Trimite mesaj privat]

probleme de olimpiada    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Se pare ... ca un lucru ( poate mic pentru omenire , dar mare pentru mine :D ) a hotarat ...
Dupa ce am aruncat o privire pe un forum ( artofproblemsolving ) si am vazut problemele de olimpiada propuse si rezolvate acolo ( de elevi , probabil de aceeasi varsta cu mine ) - nu ca mi s-ar parea extraordinar de grele , dar totusi timpul "nu cred ca mai are rabdare " adica cred ca este o cantitate de informatie prea mare de recuperat de catre mine , pentru a-i ajunge pe acei elevi/oameni ... desigur asta in masura in care as fi vrut sa incerc matematica ( pura ) - dar nu pentru a deveni un simplu profesor de liceu ... gandul meu era mai departe spre universitati/facultati ... ... - mi-am dat seama ca o alegera mai buna ar fi totusi politehnica unde se ia totul de la zero ( nu chiar totul , dar in general ... ) ...

Problemele de olimpiada necesita mult antrenament. INSA, matematica adevarata inseamna cu totul si cu totul altceva. Matematica adevarata te invata sa rezolvi problemele in mod "industrial", pe banda. In nici un caz nu se reduce la un set de smecherii.

Oricum, iti uram succes!


---
Euclid
kry
Grup: membru
Mesaje: 30
06 Jun 2007, 20:09

[Trimite mesaj privat]


Multi sustin ca matematica din facultate este total diferita de ceea ce se face in liceu ...
Credeti ca in situatia mea ( situatia descrisa mai sus ) as avea sanse pe mai departe daca as alege matematica ... adica nu este totul pierdut ? :D


---
just me ...
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58512 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ