Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » intrebari...multiple...
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
24 May 2007, 22:50

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Folosim metoda standard de calcul a determinantilor. Scazand prima linie din a doua si apoi din a treia avem


Dezvoltam dupa prima coloana si obtinem exact ce scrie in rezolvarea postata.


Bine, m-am uitat pe raspuns si nedumerirea e aceeasi, nu inteleg cum scazand din -2 pe 1 v-a dat rezultatul 7....?Restul nici n-am mai verificat.


Imi cer scuze pentru greseala de tipar. Acel 7 trebuie sa fie -3 la fel cum este in rezolvarea postata. Metoda o aveti foarte clar scrisa mai sus si daca ati fi incercat sa faceti acum calculele gaseati rezultatul. Pentru cazul in care tot nu reusiti, v-a scris Euclid toate detaliile.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
25 May 2007, 17:05

[Trimite mesaj privat]

este si constanta ?    [Editează]  [Citează] 

poate o sa vi se para o intrebare cam prosteasca dar eu v-o adresez pt ca am unele dubii si nu stiu ce sa mai cred:
cand avem de rezolvat o integrala definita mai trebuie sa punem si constanta C la sfarsitul rezultatului sau nu?
eu unul asa stiu ca nu trebuie dar cineva mi-a zis ca nu mai trebuie scris desi noi la scoala punem intotdeauna si constanta la rezultat; desi nici in rezolvarile dvs nu am vazut sa o fi pus!
multumesc mult!
Respect!

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
25 May 2007, 17:52

[Trimite mesaj privat]

integrale definite    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
poate o sa vi se para o intrebare cam prosteasca dar eu v-o adresez pt ca am unele dubii si nu stiu ce sa mai cred:
cand avem de rezolvat o integrala definita mai trebuie sa punem si constanta C la sfarsitul rezultatului sau nu?
eu unul asa stiu ca nu trebuie dar cineva mi-a zis ca nu mai trebuie scris desi noi la scoala punem intotdeauna si constanta la rezultat; desi nici in rezolvarile dvs nu am vazut sa o fi pus!
multumesc mult!
Respect!

NU! Dar trebuie sa intelegi ce tehnica de rezolvare se foloseste. Iata cateva detalii:

Enunt. Sa se calculeze integrala
. (f este, sa zicem, continua).

Prima solutie. Calculam primitivele functiei f:

Atunci
.

A doua solutie. Deoarece F este o primitiva a functiei f avem


Cele doua abordari sunt extrem de asemanatoare. Singura diferenta este ca la prima solutie am calculat EXPLICIT primitivele functiei, deci a trebuit sa mentionam acea constanta. Teorema fundamentala a analizei (Leibnitz-Newton) ne spune ca putem folosi orice primitiva, deci in a doua solutie nu a trebuit sa ne referim la acea constanta generica.


---
Euclid
ElenaElena95176
Grup: membru
Mesaje: 1
01 Jul 2014, 15:33

[Trimite mesaj privat]


Am si eu o intrebare..... daca am aceeasi problema ... " Sa se determine lungimea medianei din A a triunghiului ABC, stiind ca varfurile acestuia sunt A ( -1,8); B(-3,-1); C(1,3) .... cum se procedeaza?? Am incercat sa fac la fel dupa cum ati explicat mai sus...si degeaba .... rezultatul M-ului imi da M ( -1,1) ca in carte dar AM nu imi ca in carte adica 7... Ma puteti ajuta?


---
PENCIU


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ