Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » intrebari...multiple...
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
01 Jul 2014, 15:33

[Trimite mesaj privat]

intrebari...multiple...    [Editează]  [Citează] 

Acuma incerc sa fac toate variantele subI si II si de aia aici am sa postez intrebari referitoare la ceea ce nu prea stiu sau am dubii:
Var 003: II,1),a) stim ca elementul neutru la inmultire est 1 si atunci trebuie sa gasim acel numar din Z9 care inmultit cu 5 sa ne dea 1 nu? asa trebuie sa gandim nu?

Var004:I,a) care anume e formula de determinare a coordonatelor unui vector AB cad avem cele doua puncte date? iar
b) luncgimea vectorului AC este egala cu lungimea vectorului CA ? adica sub radical nu conteaza daca facem (xC-xA)^2 sau (xA-xC)^2 nu?
la pct d) la varinata cu cosinusul unghilui dintre cei doi vectori e important sa scriem vectoriul BA si nu AB nu?
aici la acest punct eu am aplicat si formula: Aria =BC*AC*sin(ABC)/2 ; am calculat aria (avand cele 3 pucte) si distantele BC si AC si am ajuns la acelasi rezultat ...insa mult mai repede ca si in prima varianta, unde trebuia sa stii si o relatie intre sin si cos: foarte importanta de altfel: formula fundamentala a trigonometriei !!!



In final ptr cei care doresc am postat o problema interesanta pe forumul amuzamente matematice:
http://www.pro-didactica.ro/forum/index.php?forumID=14&ID=5340 ! Orice e binevenit a-si da cu parerea!
Multumesc mult!!!

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
23 Apr 2007, 06:12

[Trimite mesaj privat]

variantele 03 si 04, M1_2    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Acuma incerc sa fac toate variantele subI si II si de aia aici am sa postez intrebari referitoare la ceea ce nu prea stiu sau am dubii:
Var 003: II,1),a) stim ca elementul neutru la inmultire est 1 si atunci trebuie sa gasim acel numar din Z9 care inmultit cu 5 sa ne dea 1 nu? asa trebuie sa gandim nu?

Da!

[Citat]
Var004:I,a) care anume e formula de determinare a coordonatelor unui vector AB cad avem cele doua puncte date? iar
b) luncgimea vectorului AC este egala cu lungimea vectorului CA ? adica sub radical nu conteaza daca facem (xC-xA)^2 sau (xA-xC)^2 nu?
la pct d) la varinata cu cosinusul unghilui dintre cei doi vectori e important sa scriem vectoriul BA si nu AB nu?
aici la acest punct eu am aplicat si formula: Aria =BC*AC*sin(ABC)/2 ; am calculat aria (avand cele 3 pucte) si distantele BC si AC si am ajuns la acelasi rezultat ...insa mult mai repede ca si in prima varianta, unde trebuia sa stii si o relatie intre sin si cos: foarte importanta de altfel: formula fundamentala a trigonometriei !!!


Mai ai putintica rabdare! Vom posta probabil rezolvarea completa a acestei variante in cursul zilei de azi. Daca dupa aceea mai ai nelamuriri, le discutam.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
25 Apr 2007, 00:09

[Trimite mesaj privat]


var 004, I,d)
am vazut rezolvarea postata de dvs.
aici la acest punct eu am aplicat si formula: Aria =BC*AC*sin(ABC)/2 ; am calculat aria (avand cele 3 pucte) si distantele BC si AC si am ajuns la acelasi rezultat ...insa mult mai repede ca si in varianta publicata de dvs.; intrebarea mea este : este buna si varianta mea de rezolvare?
multumesc!

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
25 Apr 2007, 00:38

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
var 004, I,d)
am vazut rezolvarea postata de dvs.
aici la acest punct eu am aplicat si formula: Aria =BC*AC*sin(ABC)/2 ; am calculat aria (avand cele 3 pucte) si distantele BC si AC si am ajuns la acelasi rezultat ...insa mult mai repede ca si in varianta publicata de dvs.; intrebarea mea este : este buna si varianta mea de rezolvare?
multumesc!

E bine si asa! Noi nu alegem neaparat calea cea mai scurta. Incercam doar sa alegem calea care duce la rezolvarea problemei in situatii cat mai generale.


---
Euclid
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
02 May 2007, 23:44

[Trimite mesaj privat]


V11, II,1. c) de ce rezultatul este 2^9??? ori e o chestie sp simpla, ori e prea tarziu la ora asta pt a mai gandi ! :D

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
03 May 2007, 01:53

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
V11, II,1. c) de ce rezultatul este 2^9??? ori e o chestie sp simpla, ori e prea tarziu la ora asta pt a mai gandi ! :D


Nu stiu de unde acel 2^9. Noi inca nu am postat rezolvarea acestei variante, iar pe edu.ro rezultatul este corect: 2^10. Multimea data avand n=10 elemente, are exact 2^n=2^10 submultimi.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
03 May 2007, 13:13

[Trimite mesaj privat]


[Citat]


Nu stiu de unde acel 2^9. Noi inca nu am postat rezolvarea acestei variante, iar pe edu.ro rezultatul este corect: 2^10. Multimea data avand n=10 elemente, are exact 2^n=2^10 submultimi.

DA, am inteles ca multimea A are exact 2^10 submultimi, dar acel raspuns este pt punctul a). Neclaritatea mea est referitoare la punctul c):"Sa se determine cate submultimi ale multimii A contin elementul 2." ???

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
03 May 2007, 17:49

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]


Nu stiu de unde acel 2^9. Noi inca nu am postat rezolvarea acestei variante, iar pe edu.ro rezultatul este corect: 2^10. Multimea data avand n=10 elemente, are exact 2^n=2^10 submultimi.

DA, am inteles ca multimea A are exact 2^10 submultimi, dar acel raspuns este pt punctul a). Neclaritatea mea est referitoare la punctul c):"Sa se determine cate submultimi ale multimii A contin elementul 2." ???


Submultimile cerute sunt de forma
, unde X este submultime a lui
. Cum B are 9 elemente, va avea 2^9 submultimi.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
YRene
Grup: membru
Mesaje: 16
03 May 2007, 19:59

[Trimite mesaj privat]


Am gasit in rezolvarea variantei 91, I, d) explicatia pi/4 < 1 < pi/2 si nu inteleg de ce este asa...Mi-ati explicat ca 1 nu reprezinta grade, dar nu inteleg d c 1 e mai mare decat pi/4.Va rog explicati.


Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
03 May 2007, 20:03

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am gasit in rezolvarea variantei 91, I, d) explicatia pi/4 < 1 < pi/2 si nu inteleg de ce este asa...Mi-ati explicat ca 1 nu reprezinta grade, dar nu inteleg d c 1 e mai mare decat pi/4.Va rog explicati.



pi este un numar real ale carui prime cifre sunt 3,141592.... In particular este mai mic decat 4. Atunci pi/4<1.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
03 May 2007, 20:05

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am gasit in rezolvarea variantei 91, I, d) explicatia pi/4 < 1 < pi/2 si nu inteleg de ce este asa...Mi-ati explicat ca 1 nu reprezinta grade, dar nu inteleg d c 1 e mai mare decat pi/4.Va rog explicati.


Deoarece
rezulta
.


---
Euclid


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47499 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ