Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » nelamuriri...mici!
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
13 Apr 2007, 06:57

[Trimite mesaj privat]

nelamuriri...mici!    [Editează]  [Citează] 

buna!
am cateva mici nelamuriri pe care le-am acumulat de cateva saptamani inkoace si pe care le-am tot notat cu gandul de a va cere ajutorul pe urma! si uite k akuma o si fac:

1. combinari de n luate cate 0 cat face?

2. centru de greutate a unui triunghi este intersectia inaltimilor?

3. ce reprezinta de fapt panta unei drepte-pe intelesul oricui?

4.ce-i ala cerc circumscris-ala ce-i pe dinafara triunghilui? iar ala inscris este cel din interiorul tringhiului?

5. la asimptote, daca nu ni se spune ce fel de asimptote sa cautam este bine intotdeauna sa calculam prima data lim f(x) (cand x-> la + sau - infinit)-adik tocmai definitia asimptotei orizontale?
e de preferat sa incepem cu aceasta limita?

6.la ecuatuia hiperbolei nu inteleg de unde vine b-ul?
x^2/a^2-y^2/b^2=1

7.arctg0=0?

8. ln(infinit)=infinit iar ln0=-infinit ?

cam atat deocamdata!
multumesc mult de tot ptr timpul acordat!

Kix
Grup: membru
Mesaje: 213
13 Apr 2007, 06:57

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
buna!
am cateva mici nelamuriri pe care le-am acumulat de cateva saptamani inkoace si pe care le-am tot notat cu gandul de a va cere ajutorul pe urma! si uite k akuma o si fac:

1. combinari de n luate cate 0 cat face?

2. centru de greutate a unui triunghi este intersectia inaltimilor?

3. ce reprezinta de fapt panta unei drepte-pe intelesul oricui?

4.ce-i ala cerc circumscris-ala ce-i pe dinafara triunghilui? iar ala inscris este cel din interiorul tringhiului?

5. la asimptote, daca nu ni se spune ce fel de asimptote sa cautam este bine intotdeauna sa calculam prima data lim f(x) (cand x-> la + sau - infinit)-adik tocmai definitia asimptotei orizontale?
e de preferat sa incepem cu aceasta limita?

6.la ecuatuia hiperbolei nu inteleg de unde vine b-ul?
x^2/a^2-y^2/b^2=1

7.arctg0=0?

8. ln(infinit)=infinit iar ln0=-infinit ?

cam atat deocamdata!
multumesc mult de tot ptr timpul acordat!

1.

2.Nu!!! Centrul de greutate al unui triunghi este punctul comun al medianelor triunghiului
3. Panta unei drepte notam cu msi este data de formula m=tga unde a este unghiul format de axa Ox cu dreapta data. Dreptele vertivale nu au panta!
4. Cercul circumscris unui triunghi este cercul care trece prin varfurile tiunghiului. Centrul acestui cerc este intersectia mediatoarelor triunghiului.In cazul unui triunghi dreptunghic centrul acestui cerc se afla la mijlocul ipotenuzei.(In cazul problemelor de Bac, in marea majoritate ale cazurilor in care se cere ceva despre cercul circumscris unui triunghi, avem de a face cu triunghiuri dreptunghice!)
Cercul inscris in triunghi este cercul care atinge laturile triunghiului. Centrul acestui cerc se afla la intersectia bisectoarelor interioare ale triunghiului.
5. In general raspunsul este "Da". Ai grije insa in cazul asimptotelor verticale. Aceste nu se obtin din formulele cunoscute pentru "m" si "n"(Incearca sa creez legatura cu observatia dela sfarsitul raspunsului 3)
6. Nu prea inteleg intrebarea. Un desen ar fi de mare ajutor. Poate va tyrece pe aici domnii de la Pro-didactica si te vor ajuta cu o ilustratie desenata.
7. Da.
8. Rezultatele "sunt corecte", dar nu prea e voie sa le scriem atat de "crud" ci numai cu ajutorul notiunii de limita.
Poate ca unele probleme s-au lamurit, altele nu...
Mai revenim...


---
x
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58510 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ