Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » one question
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
leobush
Grup: membru
Mesaje: 22
11 Apr 2007, 18:44

[Trimite mesaj privat]

one question    [Editează]  [Citează] 

Ca sa demonstrez ca trei puncte A(x,y),B(m,n),C(r,q)sunt coliniare calculez determinantul
x y 1
m n 1
r q 1
si dak este egal cu 0 rezulta ca cele 3 puncte sunt coliniare.
Dar daca am tot 3 cu 3coordonate A(x,y,z);B(m,n,p)si C(r,q,s)merge aceasta regula cu determinatul?Daca nu, imi puteti explica si mie rezolvarea de la (M1_1)Var.63,SbI,subpct. c).sa-mi ziceti in general,acela e un exemplu,dar sunt mai multe cu variante cu acest tip de subiect.
Si another question:mi-a spus un coleg ca este o regula usoara de calculare a unui determinant de ordinul 4(dar nu o mai stie)..zicea ceva cu iau elementul de pe linia 1,col 1 si apoi determinatul matricei rezultat din eliminarea liniei 1,col. 1....Thanks!

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
11 Apr 2007, 18:44

[Trimite mesaj privat]

coliniaritate in spatiu    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Ca sa demonstrez ca trei puncte A(x,y),B(m,n),C(r,q)sunt coliniare calculez determinantul
x y 1
m n 1
r q 1
si dak este egal cu 0 rezulta ca cele 3 puncte sunt coliniare.

Corect !
[Citat]

Dar daca am tot 3 cu 3coordonate A(x,y,z);B(m,n,p)si C(r,q,s)merge aceasta regula cu determinatul?Daca nu, imi puteti explica si mie rezolvarea de la (M1_1)Var.63,SbI,subpct. c).sa-mi ziceti in general,acela e un exemplu,dar sunt mai multe cu variante cu acest tip de subiect.

In spatiu determinantul poate fi utilizat doar pentru volume, sau pentru a determina daca patru puncte sunt coplanare. In general trei puncte (in plan sau in spatiu)
sunt colineare daca si numai daca vectorii
sunt paraleli. Toate variantele cu acest tip de subiect pot fi usor abordate in acest mod.

Sau, daca avem n puncte, formam matricea (3 x n) ce contine coordonatele lor. Cele n puncte sunt colineare daca si numai daca rangul matricii este egal cu doi.

[Citat]

Si another question:mi-a spus un coleg ca este o regula usoara de calculare a unui determinant de ordinul 4(dar nu o mai stie)..zicea ceva cu iau elementul de pe linia 1,col 1 si apoi determinatul matricei rezultat din eliminarea liniei 1,col. 1....Thanks!

Determinantul se calculeaza cel mai usor prin metoda lui Gauss, triangularizand matricea. metoda la care te referi (incomplet!) este dezvoltarea determinantului dupa o linie sau o coloana si este ineficienta pentru dimensiuni mai mari.


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58510 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ