Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » Integrarea prin parti....
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
nk12321
Grup: membru
Mesaje: 28
04 Apr 2011, 11:57

[Trimite mesaj privat]

Integrarea prin parti....    [Editează]  [Citează] 

La integrarea prin parti exista vre'o shmecherie??? La shcoala nu am fost binecuvantatzi cu un profesor care sa ne explice pe intelesul nostru (a elevilor)...... Prin acest mesaj nu m'am referit la profesorii care'shi fac meseria in adevaratul sens al cuvantului.

Cu aceasta ocazie, va urez ca miracolul invierii Domnului sa va calauzeasca pashii.


---
Tot respectul pentru cei care ne ajuta la Mate
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
05 Apr 2007, 23:17

[Trimite mesaj privat]

integrare prin parti?    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
La integrarea prin parti exista vre'o shmecherie??? La shcoala nu am fost binecuvantatzi cu un profesor care sa ne explice pe intelesul nostru (a elevilor)...... Prin acest mesaj nu m'am referit la profesorii care'shi fac meseria in adevaratul sens al cuvantului.

Cu aceasta ocazie, va urez ca miracolul invierii Domnului sa va calauzeasca pashii.

Nu am numi-o smecherie. In principiu, ai sub integrala o functie de tipul
. Te gandesti asa: daca am deriva pe
, functia de sub integrala ar arata mai decent, sau am recunoaste-o ca pe ceva usor de integrat. Putem sa facem acest lucru, dar trebuie mai intai sa calculam o primitiva a celelilalte functii. Calculam deci
. Atunci

De obicei, vrem sa derivam
  • puteri naturale ale lui

  • logaritmi, deoarece

  • cateodata functii trigonometrice


Integrarea prin parti este exact formula derivatei functiei produs:

Si nu in ultimul rand ai nevoie de experienta (cat mai multe exercitii). Nu vrem sa te contrazicem, insa nu-l acuza pe profesorul tau. Problemele de integrare sunt dificile pentru toata lumea, din pacate nu exista un algoritm standard de integrare.


---
Euclid
nk12321
Grup: membru
Mesaje: 28
09 Apr 2007, 12:58

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[quote}
Nu vrem sa te contrazicem, insa nu-l acuza pe profesorul tau. Problemele de integrare sunt dificile pentru toata lumea, din pacate nu exista un algoritm standard de integrare.


Eu nu vreau sa va jignesc in nici un fel dar, din pacate, profesoara mea este si directoarea adjuncta a scolii si uneori gaseste mult mai importante problemele administrative decat educarea si invatarea noastra (in 4 ani 25% din ore nu le-am facut din cauza ca profesoara nu s-a prezentat la ore => un an din cei 4 nu i-am facut...... cam mult)


---
Tot respectul pentru cei care ne ajuta la Mate
tresselle21
Grup: membru
Mesaje: 1
30 Oct 2010, 19:41

[Trimite mesaj privat]


As vrea si eu sa stiu daca la integrala definita prin parti se schimba variabia. Multumesc anticipat!

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
30 Oct 2010, 23:08

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
As vrea si eu sa stiu daca la integrala definita prin parti se schimba variabia. Multumesc anticipat!


"Integrarea prin parti" este o metoda folosita pentru calculul integralelor definite sau nedefinite, iar "schimbarea de variabila" este o alta metoda folosita pentru calculul integralelor definite sau nedefinite. Este posibil ca pentru calculul unei anumite integrale sa folositi ambele metode dar una dupa cealalta.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
bonnica
Grup: membru
Mesaje: 1
04 Apr 2011, 11:57

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
La integrarea prin parti exista vre'o shmecherie??? La shcoala nu am fost binecuvantatzi cu un profesor care sa ne explice pe intelesul nostru (a elevilor)...... Prin acest mesaj nu m'am referit la profesorii care'shi fac meseria in adevaratul sens al cuvantului.

Cu aceasta ocazie, va urez ca miracolul invierii Domnului sa va calauzeasca pashii.

Nu am numi-o smecherie. In principiu, ai sub integrala o functie de tipul
. Te gandesti asa: daca am deriva pe
, functia de sub integrala ar arata mai decent, sau am recunoaste-o ca pe ceva usor de integrat. Putem sa facem acest lucru, dar trebuie mai intai sa calculam o primitiva a celelilalte functii. Calculam deci
. Atunci

De obicei, vrem sa derivam
  • puteri naturale ale lui

  • logaritmi, deoarece

  • cateodata functii trigonometrice


Integrarea prin parti este exact formula derivatei functiei produs:

Si nu in ultimul rand ai nevoie de experienta (cat mai multe exercitii). Nu vrem sa te contrazicem, insa nu-l acuza pe profesorul tau. Problemele de integrare sunt dificile pentru toata lumea, din pacate nu exista un algoritm standard de integrare.


---
chiperi
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47499 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ