Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » Varianta 50 M1-1
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Cartez
Grup: membru
Mesaje: 136
30 Mar 2007, 20:20

[Trimite mesaj privat]

Varianta 50 M1-1    [Editează]  [Citează] 

La IVg):
Demonstratia dumneavoastra mi-a placut si nu e grea, dar, oare gresesc eu undeva?

G= primitiva a unei functii, deci e derivabila pe acelasi interval, [0,1], deci e continua pe acest interval, rezulta ca limita cand x tinde la 0 din G(x)=G(0)=O, rezulta limita cand n tinde la infinit din G(xla puterea n)=limita cand x la n tinde la 0 din G(x la n)=0 (x subunitar tinde la 0 cand n tinde la infinit).
Va multumesc, Cartez


---
Cartez
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
30 Mar 2007, 19:30

[Trimite mesaj privat]

M1-1 varianta 50 IV(g)    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
La IVg):
Demonstratia dumneavoastra mi-a placut si nu e grea, dar, oare gresesc eu undeva?

G= primitiva a unei functii, deci e derivabila pe acelasi interval, [0,1], deci e continua pe acest interval, rezulta ca limita cand x tinde la 0 din G(x)=G(0)=O, rezulta limita cand n tinde la infinit din G(xla puterea n)=limita cand x la n tinde la 0 din G(x la n)=0 (x subunitar tinde la 0 cand n tinde la infinit).
Va multumesc, Cartez

Nu, e corect ce spui, insa incomplet. Argumentul tau poate fi (trebuie!) completat intr-unul din urmatoarele meduri:
  • Mentionezi teorema de convergenta majorata a lui Lebesgue pentru integrale (se face in facultate). Sau mentionezi una din teoremele mai obscure de convergenta pentru integrale valabile pentru funcii continue.
  • Demonstrezi explicit propozitia propozitia. Fie
    un majorant al functiei G pe intervalul [0,1] (exista deoarece functia este continua). ixam
    . Atunci exista
    astfel incat
    . Mai departe, rezulta ca, pentru n oarecare avem

    Ultima cantitate are limita superioara egala cu
    (limita superioara este alta notiune pe care o vei studia dupa liceu; o putem evita aici dar complicam lucrurile in mod inutil). Rezulta ca limita este zero.

In general trecerea la limita punct-cu-punct sub integrala este o problema ce necesita mare atentie. Problema de fata a fost adaptata la programa de liceu, de aceea trateaza un caz particular si tot de aceea este impartita in atatea subpuncte.


---
Euclid
Cartez
Grup: membru
Mesaje: 136
30 Mar 2007, 20:08

[Trimite mesaj privat]


Eu ma gandeam la definitia care se invata in liceu a primitivei, cele doua conditii:
sa fie dervabila si
derivata ei sa fie functia respectiva.
Multumesc, Cartez


---
Cartez
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
30 Mar 2007, 20:16

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Eu ma gandeam la definitia care se invata in liceu a primitivei, cele doua conditii:
sa fie dervabila si
derivata ei sa fie functia respectiva.
Multumesc, Cartez

Da, dar
este sub integrala, iar limita acelei integrale este ceea ce trebuie calculat in cele din urma.

Dar, poate n-am inteles eu intrebarea.


---
Euclid
Cartez
Grup: membru
Mesaje: 136
30 Mar 2007, 20:20

[Trimite mesaj privat]


Va multumesc, ati inteles foarte bine intrebarea, eu eram pe langa...
Cu stima, Cartez


---
Cartez
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58503 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ