Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » var 12 M1-2
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
24 Mar 2007, 00:09

[Trimite mesaj privat]

var 12 M1-2    [Editează]  [Citează] 

II 1) c) nu inteleg cum se face
multumesc!

Kix
Grup: membru
Mesaje: 213
23 Mar 2007, 13:49

[Trimite mesaj privat]


Se cere ca ecuatia sa aibe coeficienti intregi. Atunci o teorema din algebra spune ca odata cu x1=1+rad(3) si x2=1-rad(3) este radaciana ecuatiei. Se formeaza suma S=x1+x2=2 si produsul P=x1.x3=-2 iar ecuatia ceruta este
x^2-Sx+P=0 adica x^2-2x-2=0. Rezolva aceasta ecuatie si una dintre radacinile vei gasi ca este cel dat. Ca problema cere sa se dea un exemplu de astfel de ecuatie are urmatoarea explicatie: inmultind membrul stang si drept al ecuatiei cu orice numar real diferit de zera, se obtin alte si alte ecuatii( de ex. 6x^2-12x-12=0) toate avand insa o radacina egala cu 1+rad(3)


---
x
LoveKey
Grup: membru
Mesaje: 5
23 Mar 2007, 15:22

[Trimite mesaj privat]


Bravo Kix! Sa te faci prof de mate ca stii sa explici bine cu toate ca exercitiul ala era usor dar chestia e caci chiar ai talent la explicat. :P Bafta la Bac. PS: Sau esti cumva prof? :P


---
Pentru cei care dau bacul la Pascal ii invit pe toti pe forumul:

http://pascal2007.myforum.ro/index.php

Este un forum nou, dar care sper sa prinda viata repede in care fiecare este rugat sa afiseze rezolvarile lui iar in schimb el poate vedea rezolv
Kix
Grup: membru
Mesaje: 213
23 Mar 2007, 17:18

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Bravo Kix! Sa te faci prof de mate ca stii sa explici bine cu toate ca exercitiul ala era usor dar chestia e caci chiar ai talent la explicat. :P Bafta la Bac. PS: Sau esti cumva prof? :P

Multumesc pentru laude.
BAC-ul deja am luat cu media 9,75 la mate
Si inca un mic amanunt:Bac-ul am dat in 1965

Bafta si tie


---
x
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
24 Mar 2007, 00:09

[Trimite mesaj privat]


stiam k exista acea teorema, dar credeam ca rezolvarea e mai usoara decat asa cum mi-ai explicat-o tu;
dar am inteles-o ;
merci mult de tot
si chiar,kix, esti prof de mate?

P.S:lovekey-ptr tine a fost usoara problema dar ptr mine n-a fost decat pana ce mi-a dat raspunsul kix :P


[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ