Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » Varianta 28 M1-2
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
zdrang
Grup: membru
Mesaje: 24
19 Mar 2007, 15:48

[Trimite mesaj privat]

Varianta 28 M1-2    [Editează]  [Citează] 

La subiectul IV, punctul g), pentru x<0, nu prea iese problema.

Kix
Grup: membru
Mesaje: 213
17 Mar 2007, 14:43

[Trimite mesaj privat]


Uite-te la edu.ro/examne nationale2007/bacalaureat/erata
Subpuntul g)este total schimbata
salut


---
x
zdrang
Grup: membru
Mesaje: 24
17 Mar 2007, 15:04

[Trimite mesaj privat]


Despre varianta schimbata este vorba. Iar raspunsul lor este numai pentru x pozitiv.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
17 Mar 2007, 18:58

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Despre varianta schimbata este vorba. Iar raspunsul lor este numai pentru x pozitiv.


Sper sa ma insel, dar cred ca ati descoperit o alta problema nepotrivita pentru bacalaureat. Probabil ca au vrut in enuntul la IVg sa ceara rezolvarea pentru
. Atunci problema era destul de simpla si indicatia oficiala era de ajuns.

Chiar si pentru x real, singura solutie a ecuatiei este intr-adevar x=0. Insa dupa o ora de lucru nu stiu inca sa demonstrez la nivelul unui examen de bacalaureat ca ecuatia nu are solutii cu x<0. Logaritmul in baza 2 incurca mult calculele.

Vom reveni!


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
18 Mar 2007, 01:48

[Trimite mesaj privat]


Tot nu vad cum se poate rezolva acest punct folosind cat de cat celelalte puncte.

Iata o solutie la nivelul programei de bacalaureat (dificultatea este in ghicirea lemelor bune):

Vom demonstra ca ecuatia
nu are radacini negative. Notam y=-x>0 si ecuatia se scrie
.

Cazul 0<y<1

Vom folosi urmatoarea
Lema: Pentru orice
avem


Aceasta este o inegalitate "clasica" si poate fi demonstrata usor studiind prima derivata a functiei


Cu lema precedenta si folosind faptul ca
avem

Atunci
si ecuatia nu are solutii 0<y<1.


Cazul


Vom folosi
Lema: Pentru orice
avem


Aceasta inegalitate mai putin "clasica" se poate demonstra studiind prima derivata a functiei


Ridicand la patrat inegalitatea din lema avem
. Logaritmand in baza 2, deducem
. Atunci
Atunci ecuatia nu are radacini nici pentru
.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
zdrang
Grup: membru
Mesaje: 24
18 Mar 2007, 08:32

[Trimite mesaj privat]


multumesc pentru mesaj. Si eu sunt de aceeasi parere. Trebuie gasita o functie care sa fie intercalata intre cele doua. Am facut reprezentarea grafica si nu mai sunt alte radacini. Dar trebuie si demonstrat la nivel de bacalaureat. Sau o dezvoltare in serii, oricum ceva artificial.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
18 Mar 2007, 08:39

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
multumesc pentru mesaj. Si eu sunt de aceeasi parere. Trebuie gasita o functie care sa fie intercalata intre cele doua. Am facut reprezentarea grafica si nu mai sunt alte radacini. Dar trebuie si demonstrat la nivel de bacalaureat. Sau o dezvoltare in serii, oricum ceva artificial.


Ceea ce face problema interesanta este ca nu se poate intercala o functie de gradul intai intre pentru toate valorile variabilei. De aceea am avut nevoie de a studia separat cazurile dupa y.

Dezvoltarile in serii Taylor (sau Maclaurin) sunt utile mai ales la limite. Pentru inegalitati trebuie manipulat foarte atent restul. In plus cred ca o solutie de acest gen ar fi la marginea marginii programei.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Kix
Grup: membru
Mesaje: 213
18 Mar 2007, 09:44

[Trimite mesaj privat]

variante "minunate"    [Editează]  [Citează] 

Cred ca va dati seama ca un astfel de rationament este "floare la ureche" pentru un candidat la BAC pentru care la varianta 15, M1-2, problema III subpunctul d) produsul matricelor C si A nu da matricea nula!
Post Scriptum
Orice asemanare cu realitate este ... trista.


---
x
yoana iubareata
Grup: membru
Mesaje: 76
18 Mar 2007, 11:47

[Trimite mesaj privat]


multumesc kix...dar daca am fost neatenta si am facut produsul a*c nu inseamna k sunt proasta...asta am inteles din exprimarea ta.


---
ioana
Kix
Grup: membru
Mesaje: 213
19 Mar 2007, 14:34

[Trimite mesaj privat]


Mii de scuze, daca iti aduci aminte, la conjugatul unui numar complex ne-am inteles destul de bine, sper ca imi dai voie sa te maj ajut in viitor cu mate


---
x
yoana iubareata
Grup: membru
Mesaje: 76
19 Mar 2007, 15:48

[Trimite mesaj privat]


eram putin suparata dar mi-a trecut...daca te pricepi la matematica si vrei sa ii ajuti si pe altii bravo tie


---
ioana
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47506 membri, 58516 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ