Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » m1-1
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
bogdy29
Grup: membru
Mesaje: 154
11 Mar 2007, 20:51

[Trimite mesaj privat]

m1-1    [Editează]  [Citează] 

radical din o,999 cu 2 zecimale.Si se cere metoda de rezolvare ma gandesc,adica fara calc:P.nu stiu nr de varianta dar era la II


---
"Castigi cu mintea daca e treaza in tine."
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
11 Mar 2007, 20:26

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
radical din o,999 cu 2 zecimale.Si se cere metoda de rezolvare ma gandesc,adica fara calc:P.nu stiu nr de varianta dar era la II

Nu am gasit in care din variante este exercitiul (sunt totusi 100 de variante de cautat), deci nu am putut citi enuntul sa stiu ce anume se doreste. O cale de abordare ar fi folosind algoritmul de scos radical dintr-un numar. Se facea prin gimnaziu, dar nu mai stiu ce clasa. Rezultatul va fi 0,99.

O alta cale ar fi (dupa ce ghicim ca 0,99 sunt primele zecimale, dar nu mai stim algoritmul de scos radical de ordin 2) sa aratam ca
. Aceste inegalitati ne "spun" exact faptul ca primele zecimale ale numarului cautat sunt 0,99. Demonstratia se face usor prin ridicare la patrat.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
yda
Grup: membru
Mesaje: 122
11 Mar 2007, 20:50

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
radical din o,999 cu 2 zecimale.Si se cere metoda de rezolvare ma gandesc,adica fara calc:P.nu stiu nr de varianta dar era la II

Nu am gasit in care din variante este exercitiul (sunt totusi 100 de variante de cautat), deci nu am putut citi enuntul sa stiu ce anume se doreste. O cale de abordare ar fi folosind algoritmul de scos radical dintr-un numar. Se facea prin gimnaziu, dar nu mai stiu ce clasa. Rezultatul va fi 0,99.
clasa a VII-a
O alta cale ar fi (dupa ce ghicim ca 0,99 sunt primele zecimale, dar nu mai stim algoritmul de scos radical de ordin 2) sa aratam ca
. Aceste inegalitati ne "spun" exact faptul ca primele zecimale ale numarului cautat sunt 0,99. Demonstratia se face usor prin ridicare la patrat.


---
Cel mai mare neadevar este adevarul inteles gresit.


yda
Grup: membru
Mesaje: 122
11 Mar 2007, 20:51

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
radical din o,999 cu 2 zecimale.Si se cere metoda de rezolvare ma gandesc,adica fara calc:P.nu stiu nr de varianta dar era la II

Nu am gasit in care din variante este exercitiul (sunt totusi 100 de variante de cautat), deci nu am putut citi enuntul sa stiu ce anume se doreste. O cale de abordare ar fi folosind algoritmul de scos radical dintr-un numar. Se facea prin gimnaziu, dar nu mai stiu ce clasa. Rezultatul va fi 0,99.
[color=red][/color]O alta cale ar fi (dupa ce ghicim ca 0,99 sunt primele zecimale, dar nu mai stim algoritmul de scos radical de ordin 2) sa aratam ca
. Aceste inegalitati ne "spun" exact faptul ca primele zecimale ale numarului cautat sunt 0,99. Demonstratia se face usor prin ridicare la patrat.


---
Cel mai mare neadevar este adevarul inteles gresit.


[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47505 membri, 58515 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ