Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » M1-1 var008
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Kix
Grup: membru
Mesaje: 213
11 Mar 2007, 13:16

[Trimite mesaj privat]

M1-1 var008    [Editează]  [Citează] 

"Rasfoind" paginile Forumului nu am gasit nici cerere de ajutor din partea eleviilir, nici comentarii legate de varianta V008 de la M1-1. Dupa parerea mea aceasta varianta este cea mai dificila dela M1-1. Da Doamne sa am dreptate si sa nu "descopar" una si mai dificila. Dupa ce te chinuiesti cu subiectul III urmeaza subiectul IV la care poti pierde 4 puncte din cauza punctului c). Dupa ce cu vai si chin, ai scapat de jongleriile semnelor si monotoniei primelor trei derivate ale functiei f si ai terminat cu punctul c) trebuie sa demonstrezi cu inductia matematica o inegalitate de loc simpla. Si dupa tot acest calvar urmeaza inegalitatea de la punctul e. Propunatorul acestui subpunt n-a avut macar "eleganta" de a aminti teorema lui Lagrange(macar sub forma "eventuala"Cand am prelucrat aceasta varianta in clsa cu elevii mei, am lasat 5 minute sa se chinueasca. Unii au incercat o cale algebrica, fara succes, dar cei mai multi statea blocati. Cand am amintit numele lui Lagrange, aproape ca au inceput sa scandeze "Jos BAC-ul!" Daca elevii n-au vrut sa mai auda de Lagrange, am aratat o alta cale
Trecem 1/x in membrul stang si introducem functia g(x)=ln(x+1)-lnx -(1/x) pt. x>0 Calculati g'(x) Veti constata ca obtineti o expresie "evident" pozitiva (dupa ce ati adus totul la numitor conum!)Deci g este crescatoare. Valoare g(0) nu se pota calcula, dar nici nu te ajuta. Calculam limita lui g, cand x tinde la infinit si obtineti zero!! Rezulta g(x)<0 pt. x>0. Treceti 1/x la loc si ati demonstrat riguros subpunctul e) Ca mai este f) si g)...no coment!
Ma scuzati dar Latexul nu ma asculta!?
Succes, prof Kiss


---
x
freelive
Grup: membru
Mesaje: 86
11 Mar 2007, 13:16

[Trimite mesaj privat]


Sincer sa fiu , nu mi se pare foarte grea varianta 8 .
Daca stii teoria si niste mici "smecherii" , o poti rezolva de peste 9,50 .
Stiu ca s-a mai discutat pe forum despre aceasta varianta . Ati ajuns la varianta 8 , ca daca da, sunt sigur ca exista si varianta mai grele decat aceasta . Le-am "lucrat".

Daca rasfoiai forumul cu atentie , ai fo observat ca tocmai eu am intrebat mai demult despre varianta 8 . ( press it ).

Succes !


---
Optimism is an occupational hazard of programming: feedback is the treament. (Kent Beck)
Bac 2007 - 9,40
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47506 membri, 58516 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ