Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » M1_2??sub I,II
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
09 Mar 2007, 21:41

[Trimite mesaj privat]

M1_2??sub I,II    [Editează]  [Citează] 

buna!
am vazut ca s-au facut unele modificari in subiecte si de aia mai am niste nelamuriri:

1.: la varianta 1, sub I, pct f) cum det coordonatele centrului cercului circumscris triunghiului ABC??

2.: la var.2 I pct d) nu inteleg in primul rand de ce cei de la edu au notat dreapta care trebuia data ca si ex tot cu y ca doar este o alta dreapta nu??
iar in al doilea rand e bine raspunsul meu gen y'=3x-10 sau y'=3x+343 sau asa mai departe; practic tot ce trebuie sa semene este ca m=m' n' putand fi oricat nu???

daca ni se cerea o dreapta perpendiculara era bine y'=-1/3x+n , n
apartine multimii nr reale ???

3.: tot la varianta 2 cei de la edu cred ca au gresit ceva : si anume la sub II1.c) au scris ca convine x>3 ; nu cumva convine x>-3 ptr ca 3+x trebuie sa fie mai mare decat 0. Nu?? rezultatul orikum e bun cel postat de edu.

4.: la var 3 subId) scrie :
d1: y=-x => m=-1 si
d2: y=-x/a => m'=-1/a
scriem conditia -1(-1/a)=-1 =>a=-1 Asa se face??

5.: la var 3 subIf) scriem ec cercului sub forma x^2+(y-1)^2=1 de unde se obs ca raza este 1 nu??

6.:la var.03 SII 1 pct a) cum gandim : 5 inmultit cu cat ne da 1?? 1 fiind elementul neutru la inmultire(la cea de a doua lege)?? si scriem 5*x=1 <=> 5*2*x=1*2 (am inmultit cu 2) <=> x=2 ??

7.:var 4 subIa),d) ??? -idei........ e si f l-am determinat eu - un pic de invartit cartea si am gasit dar la a si d nush nici unde sa caut mesc!

multumesc din nou! am plecat la somn k e tarziu !
cu respect ,
rtqwe

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
09 Mar 2007, 21:41

[Trimite mesaj privat]

M1-2 variantele 1,2,3    [Editează]  [Citează] 

[Citat]

1.: la varianta 1, sub I, pct f) cum det coordonatele centrului cercului circumscris triunghiului ABC??

Observi ca triunghiul este dreptunghic. Centrul cercului circumscris este mijlocul ipotenuzei.
[Citat]

2.: la var.2 I pct d) nu inteleg in primul rand de ce cei de la edu au notat dreapta care trebuia data ca si ex tot cu y ca doar este o alta dreapta nu??
iar in al doilea rand e bine raspunsul meu gen y'=3x-10 sau y'=3x+343 sau asa mai departe; practic tot ce trebuie sa semene este ca m=m' n' putand fi oricat nu???

Intr-adevar, odata ce doua drepte au pantele egale, ele sunt fie paralele, fie coincid.
[Citat]

daca ni se cerea o dreapta perpendiculara era bine y'=-1/3x+n , n
apartine multimii nr reale ???

Da, deoarece produsul pantelor este egal cu -1
[Citat]

3.: tot la varianta 2 cei de la edu cred ca au gresit ceva : si anume la sub II1.c) au scris ca convine x>3 ; nu cumva convine x>-3 ptr ca 3+x trebuie sa fie mai mare decat 0. Nu?? rezultatul orikum e bun cel postat de edu.

Si aici ai dreptate. E o mica scapare pe edu.ro, dar e mai degraba o greseala de tipar.
[Citat]

4.: la var 3 subId) scrie :
d1: y=-x => m=-1 si
d2: y=-x/a => m'=-1/a
scriem conditia -1(-1/a)=-1 =>a=-1 Asa se face??

Da, punem conditia ca produsul pantelor sa fie egal cu -1 (cazul a=0 se exclude separat)
[Citat]

5.: la var 3 subIf) scriem ec cercului sub forma x^2+(y-1)^2=1 de unde se obs ca raza este 1 nu??

Da. Poate nu ar fi rau sa scrii acel unu din membrul drept sub forma
(pentru corectorii paranoici)
[Citat]

6.:la var.03 SII 1 pct a) cum gandim : 5 inmultit cu cat ne da 1?? 1 fiind elementul neutru la inmultire(la cea de a doua lege)?? si scriem 5*x=1 <=> 5*2*x=1*2 (am inmultit cu 2) <=> x=2 ??

Asa se face. Numerele sunt mici si inversele se obtin repede in acest mod. Pentru numere mari, se foloseste algoritmul lui Euclid.
[Citat]

7.:var 4 subIa),d) ??? -idei........ e si f l-am determinat eu - un pic de invartit cartea si am gasit dar la a si d nush nici unde sa caut mesc!

Gandeste-te in felul urmator. Vectorul
"pleaca" din A si "ajunge" in B. Ce numere anume trebuie sa ADUNAM coordonatelor lui A ca sa obtinem B? Simplu: -4 si -2. Acestia sunt coeficientii vectorului. Una din notatii este
. In mod analog avem si
.

la punctul (d) calculam mai intai cosinusul, folosind produsul scalar al vectorilor. Avem

Atunci


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47506 membri, 58516 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ